Ženský vzdělávací ústav Brno, známý jako Vesna, zahájil svou činnost v květnu 2021 jako neformální dobrovolnické uskupení. Jádrem činnosti byla materiální pomoc rodinám v nouzi. Do 7. února 2022, kdy byl formálně založen Ženský vzdělávací ústav Brno, z. ú., pracovala Vesna s třemi stovkami rodin. Kromě oblečení, vybavení domácností, školních a sportovních potřeb fungovala Vesna i jako neformální poradce a rozcestník na sociální služby v Brně a Jihomoravském kraji. V létě 2021 jsme se podílely na redistribuci přebytků z tornádových materiálních sbírek, uspořádaly jsme školní dny, během nichž jsme vybavily školními potřebami stovky rodin z Brna a okolí, šatník nepřerušil činnost ani v době covidové epidemie. Od konce února 2022 poskytujeme materiální a veškerou další pomoc ukrajinským rodinám prchajícím před válkou – do konce května 2022 navštívilo šatník asi 25 000 osob, za celý rok to bylo asi 32 000 návštěv. Ve spolupráci s Biskupstvím brněnským jsme pro ukrajinské rodiny vybudovali 20 rodinných pokojů v bývalém klášteře voršilek na Josefské. Od května nám Statutární město Brno zapůjčilo dvě historické budovy na Údolní 10, kde organizujeme řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit pro české i ukrajinské rodiny, pořádáme komunitní setkání a kulturní akce. Za rok 2022 jsme zaznamenali 5000 návštěv. Na Údolní 10 působí Dětská skupina Vesněnka pro děti od 3 do 6 let.

Novinky

NÁVŠTĚVA REZIDENCE CAFÉ KAPRÁLNáš projekt A celé město voní po kamenné růži pokračuje ve čtvrtek 18. července v 17:30 pár desítek metrů od Vesny – v Café Kaprál. Jde o výjimečné místo s jedinečnou atmosférou, někdejší byt básníka Zena Kaprála. Dnes byt slouží jako rezidenční bydlení pro umělce a jako prostor pro autorská čtení a další setkání nad literaturou. Po prohlídce rezidence navštívíme Měsíc autorského čtení, který ve čtvrtek hostí pozoruhodné autory: 19.00 Čchen S’-chung (Tchaj-wan): Maják pro ty, kteří jsou neprávem na okraji20.30 Michal Ajvaz: Města, logos, pasáže. Projekt A celé město voní po kamenné růži.registrace kalicinska@spolekvesna.czP. S. A nezapomeňte nám poslat svou báseň o Brně – v libovolném jazyce. Inspirujte se autorkami a autory, kteří nám už svoji poezii zaslali. spolekvesna.cz/a-cele-mesto-voni-po-kamenne-ruzi…/ See MoreSee Less
View on Facebook
MĚSTO V MÉ HLAVĚVe středu 17. července v 17:00 se sejdeme před Vesnou na Údolní a prozkoumáme architektonické zajímavosti v okolí.Povede nás nejpovolanější průvodkyně – architektka a fotografka Ing. arch. et Bc.A. Barbora Ponešová, Ph.D.Přihlaste se na mesto@spolekvesna.czTěšíme se na vás! See MoreSee Less
View on Facebook
<3 Ve Vesně máme keramickou dílnu!Tedy, ona tady byla pořád, ale místnost jsme dosud využívali jako zázemí pro údržbu, výrobu zahřívacích svíček a další aktivity, které nelze provozovat v učebnách. Koncem června jsme vrátili do dílny její původní účel – a pomalu se chystáme na pravidelné kurzy. Jestli si chcete keramiku ve Vesně "osahat", zveme vaše děti na letní workshopy s Veronikou Anton. ZVONKOHRAčtvrtek 25. července 15:00-16:30, děti 6-9 let, cena 150 Kč17:00-19:00, děti 9-12 let, cena 200 KčPTÁCIčtvrtky 15. a 22. srpna (2 lekce)15:00-16:30, děti 6-9 let, cena 300 Kč17:00-19:00, děti 9-12 let, cena 400 Kčregistrace burianova@spolekvesna.cz See MoreSee Less
View on Facebook
NEJUŽITEČNĚJŠÍ MARATON VE VESNĚPřidejte se k našemu dobrovolnickému maratonu, který se bude konat v týdnu od 22. do 26. července na Udolní 10! Ať už jste zkušený kutil, nebo úplný začátečník, pro každého se najde činnost na pár hodin – nebo i dnů 😀Budete ve společnosti skvělých lidí z našich partnerských firem i našich stálých obětavých dobrovolníků. Co se bude dělat:Pondělí: Začneme malováním prostor dětské skupiny Vesněnka.Zbytek týdne: Budeme malovat malou společenskou místnost, možná i vstupní halu, natírat zábradlí, stěhovat nábytek, pracovat na zahradě… Opakujeme!Kde: Udolní 1022. – 26. července 20249:00 – dokud bude práce a dokud budou síly stačit <3Zájemci, hlaste se prosím Petře Williams: dobrovolnici@spolekvesna.czTěšíme se na vás! See MoreSee Less
View on Facebook
<3 Příští středa a čtvrtek bude patři ulici Údolní! <3Možná ještě nevíte, že za pár týdnů se začne Údolní opravovat, rekonstrukce potrvá několik měsíců. Máte tedy skvělou možnost podívat se na současný stav, který bude brzo historií. A jak všichni víme, nejpřesnější obraz vždycky o všem podá umění. Pojďme tedy ve středu proniknout do poetiky města s architektkou a fotografkou Barborou Ponešovou a ve čtvrtek společně navštívíme Café Kaprál – rezidenční byt, v němž žil a tvořil básník Zeno Kaprál. A kdo ví, třeba najdete inspiraci pro vlastní tvorbu! Čekáme i na vaše básně o Brně, napsané libovolným jazykem: spolekvesna.cz/a-cele-mesto-voni-po-kamenne-ruzi-basne/ A kdo nemá básnické puzení, může se pokusit o překlad!ST 17/717:00 – 19:00 Město v mé hlavě. Workshop vede Ing. arch. et Bc.A. Barbora Ponešová, Ph.D.Zveme vás na workshop s komentovanou prohlídkou po architektonických zajímavostech v okolí Vesny, která se uskuteční pod vedením architektky a fotografky Barbory Ponešové. Během workshopu se seznámíte s historií vybraných památek a vyzkoušíte si základy fotografie architektury. Společně se budeme dívat na veřejný prostor okem fotografa a budeme hledat jedinečnost daného okamžiku. Součástí workshopu bude praktická část, kde se zaměříme na jednu konkrétní ulici a pokusíme se ji fotograficky interpretovat. Přijďte se inspirovat, naučit se něco nového a sdílet společné zážitky s dalšími nadšenci do architektury a fotografie. Není potřeba fotografické vybavení, stačí jen chuť se dívat.registrace mesto@spolekvesna.czarchitekturaČT 18/717:30 Návštěva rezidence Café Kaprál. Brněnská poezie na půdorysu bytu brněnského básníka Zena Kaprála na Údolní. Po prohlídce rezidence návštěva Měsíce autorského čtení: 19.00 Čchen S’-chung (Tchaj-wan): Maják pro ty, kteří jsou neprávem na okraji, 20.30 Michal Ajvaz: Města, logos, pasáže. Projekt A celé město voní po kamenné růži.registrace kalicinska@spolekvesna.czumění See MoreSee Less
View on Facebook


KROUŽKY A KURZY
CENTRUM ŽENSKÉHO ZDRAVÍ
A CELÉ MĚSTO VONÍ PO KAMENNÉ RŮŽI
ČÍ JE TOHLE MĚSTO?
VESNA NA TALÍŘI
SPOLEČNĚ SILNÉ – VESNA JAKO KOTVA SOCIÁLNÍ INTEGRACE
VESNA – BEZPEČNÝ PŘÍSTAV PRO RODINY PRCHAJÍCÍ PŘED VÁLKOU

ČERVENEC 2024 VE VESNĚ

Od 1/7 do 7/7 má Vesna na Údolní i Šatník na Pellicově 2c pro veřejnost zavřeno

Út 9/7
16:00-18:00
Kariérové ​​poradenství pro ukrajinské sociální pracovníky v ČR. Workshop povede Mgr. Christo Bjalkovski, Mgr. Petra Masná Krupičková, Liudmyla Ishchenko a Bc. Jana Sováková z Diakonie ČCE
kariéra

16:30 Letní klobouky s Ludmilou Zubkovou
Se sluncem se to nesmí přehánět, jenže venku být chceme. Stylová pokrývka hlavy vyřeší jak ochranu, tak pohodlí. Ušijte si tu svou. Bude přesně podle vašich představ a během parného léta se tak můžete cítit skvěle.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 16/7 
16:30 Korálkové náramky s Valentinou Chmarskou II Pro velký zájem opakujeme! Doplněk, který se vrací na výsluní. Korálky šikovně spletené v působivé vzory můžete nosit kolem zápěstí i na krku. Barevnou kombinaci si vyberete podle vlastního vkusu, výběr máme široký. S sebou krabici od bot!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
17:00 Jazyková lekce češtiny pro sociální pracovníky. Vede bohemistka Petra Černínová. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

ST 17/7
17:00 – 19:00 Město v mé hlavě. Workshop vede Ing. arch. et Bc.A. Barbora Ponešová, Ph.D.
Zveme vás na workshop s komentovanou prohlídkou  po architektonických zajímavostech v okolí Vesny, která se uskuteční pod vedením architektky a fotografky Barbory Ponešové. 
Během  workshopu se seznámíte s historií vybraných památek a vyzkoušíte si základy fotografie architektury. Společně se budeme dívat na veřejný prostor okem fotografa a  budeme hledat jedinečnost daného okamžiku. Součástí workshopu bude praktická část, kde se zaměříme na jednu konkrétní ulici a pokusíme se ji fotograficky interpretovat. Přijďte se inspirovat, naučit se něco nového a sdílet společné zážitky s dalšími nadšenci do architektury a fotografie. Není potřeba fotografické vybavení, stačí jen chuť se dívat.
registrace mesto@spolekvesna.cz
architektura

ČT 18/7
17:30 Návštěva rezidence Café Kaprál. Brněnská poezie na půdorysu bytu brněnského básníka Zena Kaprála na Údolní. Po prohlídce rezidence návštěva Měsíce autorského čtení: 19.00 Čchen S’-chung (Tchaj-wan): Maják pro ty, kteří jsou neprávem na okraji, 20.30 Michal Ajvaz: Města, logos, pasáže. Projekt A celé město voní po kamenné růži.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění 

ÚT 23/7
18:00-19:30 Výměna zkušeností pro sociální pracovníky. Přednáší Anna Kychynska (Domov pro seniory Kociánka), Yevheniia Havlíková (Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež), Oksana Chernii (Specializovaný azylový dům Magdalenium)
O výzvách a úspěších vám popovídají tři ukrajinské pracovnice v sociálních službách, které již prošly určitou cestu v českém prostředí, a zodpoví vaše dotazy. Ze zkušenosti tato setkání vždy provází diskuse účastníků, lidé z nich odcházejí s inspirací a novými myšlenkami.
Program Vítr do vašich plachet.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra
16:30 Prázdninové kraťasy s Ikou Danielovou
I kalhoty patří k létu. Větší větřík už vám rozpaky nepřinese.  Tento workshop nabízí kousek dámský, vzdušný, střihově snadný. Záleží jen na vás, kam si je vezmete. Parádu udělají všude.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 24/7 
17:00-20:00 Psychologické setkání Jak se zbavit stresu? (v ukrajinštině). Vede psycholožka Sofia Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví 

ČT 25/7
Zvonkohra – keramika s Veronikou Anton
15:00-16:30, děti 6-9 let, cena 150 Kč
17:00-19:00, děti 9-12 let, cena 200 Kč.
registrace burianova@spolekvesna.cz
umění

PO 29/7
14:00–16:00 Teplo, horko, vedro. Workshop vedou Ing. Klára Stachová, Bc. Markéta Střechová
Stromy nám v parných letních dnech nabízejí stín, zlepšují mikroklima v ulicích, působí pozitivně na kvalitu ovzduší i lidskou psychiku. Je důležité je průběžně dosazovat a dřevinné kompozice obnovovat, s úctou k půdě i planetě Zemi. 
Na mnoha zapomenutých místech se ve městech nachází mladé rostliny, které sem náhodně zavál vítr. Když se pozorně podíváte, tyto mladé semenáčky jsou všude. V každé spáře, zapomenutém zákoutí, pod vzrostlými keři. Protože příroda si cestu vždy najde. Samy se však nejspíše dospělosti nedožijí. Tak je pojďme najít, zachránit a zapěstovat tak, aby mohly být jednou použity jako plnohodné stromy.
registrace mesto@spolekvesna.cz
architektura

ÚT 30/7 
14:00-16:00 Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil… Akvarelový workshop s Pavlem Pražákem. Budeme pracovat s poetickými texty, které vytvořili účastníci a účastnice projektu
A celé město voní po kamenné růži. 
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. My poradíme, vy došijete.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 31/7 
17:00-19:00 
Přednáška „Vliv stresu na stav člověka. Jak chronický stres ovlivňuje zdraví?“ (v ukrajinštině). Vede MUDr. Nataliia Melnyk, profesorka katedry psychologie Univerzity Sigmunda Freuda na Ukrajině
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví 

DĚTSKÉ CENTRUM ÚDOLNÍ 10
informace a přihlášky aktivity@spolekvesna.cz

Příměstský tábor Brněnská džungle
29/7–2/8 a 5/8–9/8
Od pondělí do pátku od 8:30 do 16:30
2800 Kč/týden

Čeština s Annou Klanicovou a Terezií Hukovou
ÚT+ČT 16:00–17:00 děti 4–9 let. Cena 800 Kč/měsíc
ÚT+ČT 17:00–18:00 děti 10–12 let. Cena 800 Kč/měsíc

Výtvarka pro děti: základy malby a kresby s Viktorií Fomenko
PO+ST 17:00–19:00 hod. Cena 1100 Kč/měsíc

Hlídání dětí s Valentynou Marycheva a Viktorií Tsybuliak
PO-PÁ 16:00–19:00 Cena 50 Kč/h  

KUDO s Angelou Petakh
ST 7/8, 14/8, 21/8
16:00-17:00 děti 4–6 let
17:00–18:00 děti 7–9 let
18:00–19:00 děti 10–12 let
cena 70 Kč/lekce

Letní zvonkohra – keramika s Veronikou Anton
ČT 25/7
15:00–16:30 děti 6–9 let. Cena 150 Kč/lekce
17:00–19:00 děti 9–12 let. Cena 200 Kč/lekce

Hudebně taneční kroužek s Veronikou Pazderkovou a Jitkou Morozovou
PO 12/8 10:30-11:30 děti 4–6 let. Cena 250 Kč/lekce

Hudební hraní s Veronikou Pazderkovou
PO 12/8 9:15–10:15 děti 1,5–3,5 let. Cena 250 Kč/lekce

Ptáci – keramika s Veronikou Anton
ČT 15/8 a 22/8
15:00–16:30 děti 6–9 let. Cena 300 Kč/2 lekce
17:00–19:00 děti 9–12 let. Cena za 400 Kč/2 lekce

ČERVEN 2024 VE VESNĚ

Třetí ročník příměstských táborů Vesny
Tentokrát se pustíme do brněnské džungle – té přírodní i městské.
Skupiny pro děti 5 až 8 let a 9 až 12 let.
Od pondělí do pátku od 8:30 do 16:30
29. 7. až 2. 8. 2024
5. 8. až 9. 8. 2024
2800 Kč/týden
registrace: aktivity@spolekvesna.cz


SO 1/6
15:00 a 19:00 Czech Theater uvádí:
Václav Havel – Garden Party
Vstupenky na www.czechtheater.cz

PO 3/6
16:00 Graffiti workshop na dvoře Vesny pro dospělé i děti od 8 let aneb Ještě máme volnou zeď! Projekt A celé město voní po kamenné růži. 
nutná registrace: kalicinska@spolekvesna.cz
umění
16:00 a 18:00 – a všechny další pondělky: vesní dramaťák pro mládež a dospívající 50+. Připojte se k našim dvěma souborům pod vedením Davida Smečky.
registrace burianova@spolekvesna.cz
umění

ÚT 4/6
16:30 Základy šití pro začátečníky s Ikou Danielovou (v arabštině) – Obsazeno!
Workshop pro začátečníky s chutí šít. Zájemci o další workshopy, pište prosím na holenda@spolekvesna.cz textil

PO 10/6
13:00 Veřejné kritiky studentů architektury ateliéru Barbory Ponešové a Marie Joja. Studenti FA VUT působí v rámci svého studia ve Vesně, zkoumají vztahy prostoru a funkce, navrhují nové zařízení.
vzdělání
17:00 PřistiŽENY v Brně. Kulatý stůl političek na téma duševní zdraví. Setkání političek z celého Česka. K debatě zveme i další místní či přespolní političky i politiky, aktivistky i aktivisty – jednoduše všechny, koho téma zajímá. Pokud máte zájem účastnit se kulatého stolu jako host/ka, vyplňte prosím tento přihlašovací formulář, kapacita prostoru Vesny je omezena: https://bit.ly/pristiZENY-v-Brne-ucastnicky-formular
Informace zenyvpolitice@gmail.com
komunita

ÚT 11/6 
16:30 Korálkové náramky s Valentinou Chmarskou. 
Doplněk, který se vrací na výsluní. Korálky šikovně spletené v působivé vzory můžete nosit kolem zápěstí i na krku. Barevnou kombinaci si vyberete dle vlastního vkusu, výběr máme široký. Jeden kousek stačit nebude.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

11/6 a 12/6
19:00 Žal / Жаль. Představení divadle Feste
Žal je všudypřítomný. Žal je nedílnou součástí našich životů. Žal v nás dokáže rozdmýchat širokou škálu emocí, ale i jejich, mnohdy protichůdných, projevů: Hněv, strach, pláč, třes, řev, nemožnost vydat ani hlásku, či hlad po pomstě. Jak ale žal vzniká?
vstupenky www.divadlofeste.cz
umění

ST 12/6
14:00 Klub Vesna – setkání emeritních vesňanek, absolventek vesních škol a přátel Vesny. Zveme zejména pamětnice obnovování Vesny v 90. letech, sbíráme vzpomínky na Hanu Zlatuškovou. 
komunita

PÁ 14/6
17.00 Prezentace floristiky pro začátečníky: Květinová výzdoba. Vede floristka Oksana Vologžina
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání 

PO 17/6
17:00 SOCHA V ULICI
Lektor: MgA. Jan Šebánek, PhD.
Zveme vás na workshop zaměřený na sochařské umění v ulicích širšího centra Brna. Během této akce budete mít příležitost poodhalit proces vzniku některých současných děl. Formou komentované prohlídky vás sochař, Jan Šebánek, seznámí s klíčovými prvky, které vznik sochy ve veřejném prostoru ovlivňují. Část programu bude zaměřená i na urban sketching. Pod
vedením Jana Šebánka si vyzkoušíte základy této techniky a budete mít možnost zachytit atmosféru městských soch na papír. Tento workshop je určen pro všechny, bez ohledu na předchozí zkušenosti s kresbou. Nezapomeňte si přinést vlastní skicák a tužky, případně další výtvarné potřeby, které máte rádi!
Projekt Čí je tohle město?
Pro dospělé i děti od 8 let; registrace mesto@spolekvesna.cz
architektura

ÚT 18/6 
16:30 Rafinovaná sukně/halenka s Ludmilou Zubkovou, workshop pro maminky s dětmi.
Na pláž nebo k rybníku? Tuto chytrou součást šatníku oceníte v parných dnech i v centru města. Vzdušný střih, jednoduché šití, ideální model pro nadcházející letní sezónu. Spíchněte si tu svou.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
17:00 Jazyková lekce češtiny pro zdravotnické pracovníky. Vede bohemistka Petra Černínová. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

ST 19/6
17:30-19:00
První ze série letních workshopů folklorních tance. Seznámení se základy moravského lidového tance se může klidně stát pravidelnou aktivitou.
Cena za lekci 70 Kč, registrace aktivity@spolekvesna.cz

ČT 20/6 
17:00 Trénink paměti a pozornosti, typy paměti a její definice. Vede MUDr. Nataliia Melnyk, profesorka katedry psychologie Univerzity Sigmunda Freuda na Ukrajině
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví 

PÁ 21/6 
16:00 PRO NEMOC ZRUŠENO Vítání léta. Hudební a pohybový program pro rodiny s dětmi od 2 do 10 let
registrace veronika.pazderkova@gmail.com
komunita
18:00 Výměna zkušeností pro zdravotnické pracovníky. Elvira Shenkorzhevska a Maryna Ruzhitska, moderuje Oleksandr Poddenezhny.
O výzvách a úspěších vám popovídají dvě ukrajinské sestry, které již prošly určitou cestu v českém zdravotnictví, a zodpoví vaše dotazy. Ze zkušenosti jsou tato setkání vždy plná diskuzí mezi účastníky a lidé z nich odcházejí s inspirací a novými myšlenkami. Program Vítr do vašich plachet.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra

ÚT 25/6
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou. Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. My poradíme, vy došijete.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:00 Kariérové ​​poradenství pro ukrajinské zdravotníky v ČR. Vede kariérová poradkyně Pavlína Mertová. Program Vítr do vašich plachet.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra

ST 26/6
15:00 Divadlo DNO: Opravářská pohádka
Co se stane, když se k pohádkám pustí horlivý pracovník BOZP? Projde Karkulka? A co teprve Růženka? Stoprocentně bezpečná a naprosto originální pohádka, ve které hraje hlavní roli šroubovák, hasák, kladivo a princezna! Loutky domácí potřeby, hudba domácí produkce, humor jako od maminky!
16:00-16:30 Prohlídka Dětské skupiny Vesněnka
Hledáte místo pro svého předškoláčka? V dětské skupině Vesněnka se od září uvolní několik míst. Přijďte si prohlédnout prostory, v nich Vesněnka působí, zeptejte se našich chův na všechno, co vás zajímá. A nezapomeňte se pokochat záhonky našich dětí!
16:00-18:00
Během dvou hodin se můžete seznámit s našimi programy i prostory, uvítáme i vaše nápady na další činnost! Co vám v nabídce aktivit pro děti i dospělé chybí? 
Kitchen print. Workshop s Beatou Spáčilovou, tisk z výšky a hloubky. 
Tiskařský workshop seznámí příchozí s možností využití grafických technik – tisku z výšky a hloubky. Snadno a rychle netoxicky a recyklovaně. K tisku použijeme kuchyňské vybavení, jako jsou lžička, nůž nebo mlýnek na těstoviny. Vrátíme se tak do prvních „kuchyní“, v nichž vznikaly v 60. až 70. letech první feministické tisky.
Beata Spáčilová (1981) je umělkyně a vysokoškolská pedagožka. Vyučuje na Fakultě výtvarných umění v Brně a na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Kromě BRNO ŠIJE založila také otevřenou sítotiskovou dílnu BRNO TISKNE.
Otvíráme keramickou dílnu!
Už je to tady! Keramika kdysi ve Vesně bývala, ale suterénní místnost jsme dosud používali jako místo na výrobu svíček nebo opravářskou a stolařskou dílnu. Teď se vrací k původnímu účelu a vy budete u toho! 
Ochutnávka palačinek
Palačinky, crêpes, pancake, млинці, налисники, Pfannkuchen, panqueques, naleśniki, palacinky – sladké, slané, vždycky ale skvělé. Nabídneme vám ochutnávku od našich kolegyní – ale klidně se pochlubte vlastními výtvory, rodinnými recepty a tajnými přísadami.
Dětské centrum představuje…
Co všechno můžou ve Vesně zažít vaše děti? Kroužky, kluby, workshopy, dětský koutek… to všechno nabízí spoustu zábavy, možnost seznámení s novými kamarády. 
Pojď mezi nejlepší dobrovolníky na světě
V Šatníku Vesny se stal dokonalý zázrak. Sešla se tam nesmírně pestrá skupina lidí se společným cílem – pomáhat ostatním. Máš-li věk od 15 do… prostě do kolika chceš, můžeš se k nim připojit. 
18:00 Vesna počtvrté zrozená, udělení titulu Čestná žena 2024
Setkání v sále se zaměstnankyněmi a zaměstnancem Vesny, rekapitulace uplynulého roku, výhled na roky příští. A kdo bude letošním držitelem prestižního titulu Čestná žena? Nechte se překvapit!
18:30-19:00 Prohlídka Jurkovičovy jizby
Kouzelná místnost shromažďující vzpomínky na počátek minulého století a první velký rozmach Vesny. Prohlédnete si originální nábytek Dušana Samo Jurkoviče, pokocháte se výšivkami absolventek vesních škol
18:30-20:00 Malá zahradní slavnost
Zveme vás na krátké přátelské setkání za zadní zahradu, se kterou máme velké plány, jichž můžete být součástí! 
16:00-20:00 Průběžná výstava prací projektu A celé město voní po kamenné růži
Sběr vzpomínek na předchozí období Vesny
Občerstvení
Všechny aktivity jsou zdarma

PÁ 28/6 
16:00 Psychologický seminář pro rodiče dětí s neurovývojovými poruchami (autismus, ADHD, poruchy řeči). Jak porozumět chování svého dítěte: klíčové prvky analýzy chování. Vede Mgr. Kateryna Ivanova, behaviorální terapeutka, výzkumná pracovnice Ústavu pro výzkum speciální pedagogiky MUNI, doktorandka speciální pedagogiky MUNI.
Přednáška seznámí rodiče dětí s neurovývojovými poruchami s analýzou chování. Dozvíte se, jak porozumět důvodům různého chování dětí a jakými metodami lze zlepšit vzájemné porozumění a komunikaci s dítětem. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví
17:00 OTISKY BRNA / KDYŽ SE ŘEKNE BRNO, VIDÍM…
Lektor: akad. mal. Milada Gabrielová
Přijďte se ponořit do zkoumání městských struktur. Na výtvarném workshopu pod vedením akademické malířky Milady Gabrielové můžete pomocí techniky obtisků hledat abstraktní kompozice, které nejlépe odrážejí vaše vnímání města. Naučíte se, jak zachytit esenci města
Brna skrze barvy a tvary a objevíte nové způsoby, jak vnímat městský prostor. Workshop je vhodný pro všechny, kdo mají zájem o umění a městskou krajinu, bez ohledu na věk či předchozí výtvarné zkušenosti. Přijďte s námi prozkoumat a zachytit jedinečný charakter Brna!
Projekt Čí je tohle město? 
registrace mesto@spolekvesna.cz
architektura

V létě bude Šatník i centrum na Údolní pro veřejnost (včetně dárců) uzavřen o
1. 7.7. 7. 2024
26. 8. 1. 9. 2024

KVĚTEN 2024 VE VESNĚ

1/5 a 8/5 má Vesna zavřeno. Přejeme všem důstojné prožití státních svátků!

PO 6/5 a všechny další pondělky
16:00 Dělej scény! Vesní dramaťák pod vedením Davida Smečky.
registrace burianova@spolekvesna.cz
umění

ÚT 7/5
14:00 Klub Vesna: Setkání s prof. Jarmilou Krátkou II.
registrace oulehlova.m@seznam.cz
umění, komunita
16:00 Workshop animace na mobilní telefon inspirovaný básní Zena Kaprála Směnárna:
Miláčku, Brno, však tě neubude.                      
Počítám dobře, na dům souhlasíš.                      
Valéry střech z tvé pokladnice chudé,                      
krvavé kmenty čmýr, jsou zaschlé již.

Workshop vede Šimon Kříž. Půjde o formu ploškové animace a pixilace. Zájemci si můžou stáhnout aplikaci stop motion studio.
Projekt A celé město voní po kamenné růži; registrace: kalicinska@spolekvesna.cz
umění
16:30 Šijeme textilní koláže – záplaty jako umění s Bohuslavou Kopeckou
Dírka nebo skvrna na tričku, mikině nebo bundě? Zapomeňte na nudné záplaty a oživte svůj šatník originální dekorací. Ze zbytků látek vytvoříme obraz – nášivku. Může být elegantní, hravá nebo bláznivá. A jenom vaše!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
PRO NEMOC ZRUŠENO 19:00 Divadlo Feste – Katarína K. Koišová: Ještě není tma, ale stmívá se
Hrají: Ondřej Kokorský, Eva Ventrubová, Zuzana ČernáŽena. Doma. Sama.Scénická studie. O hledání a mapování hranice, kdy se z milého společníka všedních dní, stává něco absolutně nepostradatelného. O tom, kdy je večerní sklenka vína ještě “v pořádku” a kdy už ne… o tom, jak se alkohol potichu, pomalu, potajmu vkrádá do naší každodennosti (nejen) s příslibem úlevy…
Vstupenky www.divadlofeste.cz

NE 12/5
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
zdraví

ÚT 14/5
16:30 Základy šití s Ikou Danielovou (v arabštině) – Obsazeno!
Workshop pro začátečníky s chutí šít.
textil
17:00 Svůj mezi svými: adaptace v novém pracovním prostředí. Vede Sofie Berezka (v ukrajinštině); registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra
17:00 Slavnostní předávání certifikátů účastnicím kurzů Vesny
komunita

ČT 16/5
17:00 Jak prožívat a překonat strach. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 17/5
18:00 Kreslení mandaly pro relaxaci a vyrovnanost. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

SO 18/5, NE 19/5, SO 25/5, NE 26/5
19:00 Václav Havel: The Garden Party by Czech Theater
“Catch a rabbit and you’ll have it.”
This play, written in 1963 by the dissident playwright and president Václav Havel and translated by Vera Blackwell, is a tale of bureaucracy gone mad. The surreal satire combines colorful characters and increasingly improbable speeches in a rich comedy that could be about an oppressive government or any workplace where the less sense you make, the higher you rise through the ranks.
This amateur production of The Garden Party is presented by arrangement with Concord Theatricals Ltd. on behalf of Samuel French Ltd. 
vstupenky www.czechtheater.cz
umění

NE 19/5
14:00 Vesna jako bod v centru města
Zveme vás na nezapomenutelnou cestu časem a prostorem areálu Vesny! Přijďte se k nám na Údolní 10 podívat v rámci festivalu Open House Brno. Rozproudíme vaši zvědavost formou kreativní pátrací hry, která vás provede skrytými kouty našich prostor a odhalí fascinující příběhy minulosti i současnosti. Přijďte a užijte si tvůrčí atmosféru v rámci odpoledního programu.
Součást projektu Čí je tohle město?
Pro dospělé i děti od 8 let v doprovodu dospělých.
registrace: antonova@spolekvesna.cz
architektura

PO 20/5
16:00 – Umění z půdy. Workshop s Ester Hotovou.
Zrepasujeme a dotvoříme staré reprodukce z hlubin Vesny. Projekt A celé město voní po kamenné růži.
registrace kalicinska@spolevesna.cz
umění
17:30 Perinatální ztráta a raná ztráta. Setkání s Petrou Michalovou
Perinatální ztráta a raná ztráta jsou pojmy, které se v odborných i veřejných rozpravách objevují až v posledních letech a označují úmrtí dítěte před porodem, během porodu či krátce po něm, ale také v časných stadiích těhotenství. Zkušenost se ztrátou dítěte má velké množství rodičů, přesto většina zůstává bez podpory okolí. Kde hledat pomoc, když postihne raná ztráta a perinatální ztráta nás? Jak podpořit své blízké, které a kteří přišly o dítě? Setkání v rámci programu Centrum ženského zdraví
registrace antonova@spolekvesna.cz
zdraví

ÚT 21/5
16:30 Cestovní polštář s Ludmilou Zubkovou – workshop pro maminky s dětmi
Nečekejte, až se dovolená zeptá, co jste dělali na jaře. I dlouhé cesty mohou být pohodlné. Ušijeme si známý polštář za krk, doplněný praktickou kapucí. A kdo bude chtít, přidá na něj i trochu legrace.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 23/5
17:00 Jak cítit radost. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 26/5
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
zdraví

ÚT 28/5
16:30 Došívání s Ikou Danielovou. Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. My poradíme, vy došijete.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
17:00 Agresivita vs. asertivita: jak správně bránit své hranice. Vede Sofie Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra

ST 29/5
17:00 Co je město? Workshop s Barborou Ponešovou
Připravili jsme pro vás i vaše děti kreativní odpoledne ve Vesně. Společně se ponoříme do otázek týkajících se tvorby města: Co vlastně město je? Jak se vyvíjí a jak roste? Jak já můžu ovlivnit veřejný prostor ve svém městě? Pojďte s námi objevovat, jak každé město má svůj vlastní příběh a osobitý charakter. Tvořte s námi a zkoumejte svět architektury!
Těšíme se na setkání s vámi a vašimi malými architekty!
Součást projektu Čí je tohle město?
Pro dospělé i děti od 8 let; registrace antonova@spolekvesna.cz
architektura

PÁ 31/5
18:00 Meditace na uklidnění. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdravíDUBEN 2024 VE VESNĚ

Od pátku 29. 3. do pondělí 1. 4. máme zavřeno. Radostné Velikonoce!

ÚT 2/4-5/4, 8/4-10/4
14:00 Divadlo Feste – příprava představení ŽAL
„Žiju v Česku. Moje starosti se nedají srovnávat se starostmi kamarádek a kamarádů, kteří zůstali na Ukrajině, pod bombovými útoky. Ale i tak mám ve svém životě velké starosti, trápení, zažívám nepochopení, hledám naději…“
Divadlo Feste ve spolupráci s Vesnou připravuje představení o duševním stavu dospívajících. 2.-5. a 8.-10. dubna se ve Vesně na Údolní v Brně uskuteční několik workshopů s režisérem Jiřím Honzírkem a herci (Maria Tatarynova, Daria Novikova, Tibor Kotlár). Během dubna Divadlo Feste odehraje pět interaktivních představení přímo na Ukrajině, na přelomu dubna a května se uskuteční česká premiéra ve Vesně. Pokud máte zájem podílet se na scénáři představení, pošlete nám svůj příspěvek, anonymně. Budeme rádi, když se zúčastníte i dubnových workshopů – v tom případě napište na produkce@divadlofeste.cz
umění, zdraví

ÚT 2/4
16:30 Látkové čelenky – Workshop pro maminky s dětmi s Ludmilou Zubkovou
Populární doplněk, který si ušijete mrknutím oka. Ideální do aprílového počasí i na sport. Jedna nestačí. 
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 3/4 
10:00 Klub Vesna: Setkání s prof. Jarmilou Krátkou, operní pěvkyní a pedagožkou 
Jarmila Krátká (1934) patří k významným postavám brněnské operní scény. Patřila k propropagátorkám soudobé vážné hudby, od roku 1970 působila na JAMU. Paní Krátká povypráví i o svém působení ve Vesně. 
registrace antonova@spolekvesna.cz
umění, komunita

ČT 4/4
Workshop tvůrčího psaní s Petrem Michálkem
Petr Michálek je český dramaturg, herec a překladatel a v současnosti i rektor Janáčkovy akademie múzických umění. Workshop tvůrčího psaní je součástí projektu A celé město voní po kamenné růži.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění  

A celé město voní po kamenné růži
Literární a výtvarný projekt určený lidem žijícím v Brně, bez ohledu na původ či jazyk. Zaslouží si Brno báseň ve vašem rodném jazyce? Troufnete si na poezii v češtině? 
Termíny workshopů na www.spolekvesna.cz Svoje díla zasílejte na kalicinska@spolekvesna.cz

And the whole town smells of stone rose
A literature and arts project for people living in Brno, regardless of origin or language. Does Brno deserve a poem in your native language? Do you dare to write poetry in Czech? Find workshop terms at www.spolekvesna.cz. Send your works to kalicinska@spolekvesna.cz

І все місто пахне кам´яною трояндою 
Літературно-мистецький проект для мешканців Брно, незалежно від походження чи мови. 
Чи заслуговує Брно вірш твоєю рідною мовою? Чи наважитеся ви писати вірші чеською мовою? Дати майстер-класів на www.spolekvesna.cz. Надсилайте свої роботи на адресу kalicinska@spolekvesna.cz

PÁ 5/4
18:00-20:00 Tři techniky meditace. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 7/4 
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka 
zdraví

PO 8/4 – a všechny další pondělky
16:00 Dělej scény! Vesní dramaťák pro dospívající od 9 do 99 let. 
registrace burianova@spolekvesna.cz
umění

17:30 ENDOTalks. Svépomocné setkání žen s endometriózou.
registrace: kristyna.endotalks@gmail.com

ÚT 9/4
16:30 Jaro v šatníku i po bytě – kreativní šití s Ikou Danielovou
Šijeme praktické dekorace svěžích barev a vzorů. Prostírání, podsedáky, polštáře.
A kdo bude chtít, může si střihnout sukni nebo dokončit tu z minula. Máme plno krásných látek i různých střihů. Pusťte si radost z látek i k vám domů!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 10/4
18.00-19.30 Jak se vypočítávají energie v domech a bytech – otázky a odpovědi.
Vedou členky Iniciativy nájemníků a nájemnic Veronika Dombrovská a Hana Vašíčková, https://iniciativanajemniku.cz
registrace kalendar@spolekvesna.cz
komunita, vzdělání

PA 12/4
18:00-20:00 Kreslení mandal. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PO 15/4
17:30 Cesta z náročného vztahu – workshop povedou Alžběta Tkáčová a Martina Ježková z organizace Spondea
S násilím v blízkých vztazích má přímou nebo nepřímou zkušenost velká část společnosti. Ať už v roli člověka, který se násilí dopouští, toho, kdo násilí zažívá nebo více či méně blízkého člověka, který je svědkem takového jednání. Může být náročné přiznat si, že se něco podobného děje kolem mě nebo dokonce přímo mě. O to těžší je pak udělat i další krok a situaci řešit například odchodem. Cesta z náročného vztahu je možná, možností existuje více a může být užitečně vědět, co v takové chvíli dělat. Jak odejít bezpečně? Co dělat, když spolu máme děti? Jak s nimi o tom mluvit? S kým se o tom můžu poradit? Jaké instituce mi můžou pomoct? Na co je dobré nezapomenout? Jak to celé naplánovat?
O tom se můžeme společně pobavit, abyste věděli, když taková situace nastane, jak začít.
Setkání proběhne fyzicky i online, registrace antonova@spolekvesna.cz
zdraví


ÚT 16/4
17:00 Město jako Brno. Komentovaná procházka centrem města s kočárky. Sraz před Bílým domem, Žerotínovo náměstí.
komunita
16:30 Základy šití (v arabštině)
textil
17.00-20.00 Jakou práci potřebuji? Stanovení cílů a motivace při hledání zaměstnání
Psychologický seminář (v ukrajinštině). Vede Sofia Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra

ST 17/4
16:00 – 19:30 Tvorba korálků pro folklorní sdružení Kupava – uzavřená dílna
Toto folklorní sdružení vzniklo při Ukrajinském centru v Brně v únoru 2023. Za rok působení má za sebou desítku zdařilých vystoupení, včetně účasti na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Sdružení reprezentuje ukrajinský folklor, a to nejen hudebně, ale i kroji z různých regionů Ukrajiny.
17:00-20:00 Věděli jste, že se dá malovat květinami? 
Výtvarný workshop. Vede Oksana Vologzhina
registrace kalendar@spolekvesna.cz
umění 

ČT 18/4
17:00-19:00 Jak prožívat a vyjádřit zlost. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 19/4
18:00-20:00 Meditace “Odpuštění”. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 21/4
10.00-14.00 Zahradničení ve Vesně
registrace kalendar@spolekvesna.cz
komunita 

16:00 Divadlo DNO: Liška Bystrouška. Pro děti od 3 let.  
V Bílovicích u Brna, u Brnéčka, chytili tam lištičku, konec, tečka! Příběh o lišce, kterou jen tak někdo nezkrotí! Příběh o lišce, kterou jen tak nikdo neochočí! Příběh o lišce, která ví, jak žít!
Rodinná inscenace plná hudby, loutek, tanců a radosti ze svobody na motivy známé předlohy. 
Kam ta Bystrouška zase jde?! Koláže s Vendulkou Chalánkovou – workshop pro děti a rodiče. 
divadlo

ÚT 23/4 
16:30 Náhrdelníky tradiční i současné II,  korálkový workshop s Ilnarou Dudash.
Pro velký zájem opakujeme! Jednoduchá ruční práce přinese vnitřní pohodu i pěknou ozdobu. Krása navlečená na nitku. Workshop inspirovaný slovanským folklórem. S sebou trpělivost a pinzetu).
registrace holenda@spolekvesna.cz 
textil

ČT 25/4
17:00 Workshop tvůrčího psaní s Petrem Michálkem, rektorem JAMU.
Petr Michálek je český dramaturg, herec a překladatel a v současnosti i rektor Janáčkovy akademie múzických umění. Setkání je součástí projektu A celé město voní po kamenné růži…
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění

17:00-19:00 Zdravé sebevědomí a sebehodnocení. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 26/4
18:00-20:00 Kreslení mandal. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 28/4 
14:00-16:00 Graffiti workshop nejen pro teenagery!
Workshop sprejování vede Sára Peková 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
umění 

14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka
zdraví

ÚT 30/4
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + tipy na úklid šatníku
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Tentokrát si předáme pár tipů, jak provětrat skříně.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:00 Sebeprezentace v pracovním prostředí 
Komunikační seminář (v ukrajinštině). Vede Olga Vaganová Golovko
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariéra

19:00 Žal. Česká premiéra projektu Divadla Feste. Vstupenky na www.divadlofeste.cz

BŘEZEN 2024 VE VESNĚ

PÁ 1/3
16:00 Rodiče s kočárky ve veřejném prostoru. Setkání platformy Město jako Brno na Údolní 10.
komunita
18:00 Meditace. Vede Victoria Fomenko
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 3/3
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka  
zdraví
15:00 Jak na přijímačky z matematiky. Vede Ester Čapková
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

PO 4/3
17:30 Když vzácná onemocnění nejsou vzácná. Setkání s genetičkou MUDr. Renatou Gaillyovou na téma diagnostiky, léčby, péče, prevence a podpory pacientů se vzácnou nemocí a jejich rodin.
Účast prezenčně i online, registrace na antonova@spolekvesna.cz
zdraví

ÚT 5/3
16:30 Korálkový workshop – náhrdelníky tradiční i současné s Ilnarou Dudash. Jednoduchá ruční práce přinese vnitřní pohodu i pěknou ozdobu. Krása navlečená na nitku. Workshop inspirovaný slovanským folklórem. S sebou trpělivost a pinzetu!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 6/3
10:00 Café Vesna – prohlídka Jurkovičovy jizby s Miroslavou Oulehlovou. Vstup volný!
komunita
17:00 Filozofie peněz. Psychologický seminář (v ukrajinštině). Vede Sofia Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

ČT 7/3
17:00 Jak si nastavit osobní hranice. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 8/3
18:00 Kreslení mandal – relaxace. Vede Victoria Fomenko
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 10/3
14:00 Prevence ortodontických vad u dětí. Vede Olga Korshunova (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

15:00 Jak na přijímačky z češtiny. Vede Ester Čapková
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

PO 11/3
16:00 DĚLEJ SCÉNY! Casting pro děti a mládež od 9 do 18 let do hudebně-divadelního souboru Vesny. Naučíme se ovládat hlas a výslovnost, spolupracovat s jevištním partnerem, zapamatovat si dlouhý text, zacházet s myšlenkami a emocemi na jevišti, zbavíme se strachu z vystupování na veřejnosti. Ukážeme si formy a druhy líčení, práci s loutkou a práci s kostýmem a maskou. Soubor povede herec a hudebník David Smečka (Divadlo Polárka, Divadlo DNO, skupina Mládí ad.)
registrace: burianova@spolekvesna.cz

18:00 AVANTGARDA VESNA.  Zveme zralé zájemce a zájemkyně do nově vznikajícího hudebně-dramatického tělesa Vesny. Bylo vám už čtyřicet? Padesát? Osmdesát? Pořád máte před sebou amatérskou uměleckou kariéru ve Vesně s nesčetnými pozitivy: Přimějete se odejít z bytu. Potkáte zajímavé lidi. Procvičíte paměť. Naučíte se dramatické texty, písně, tance, zpěvy, pohyby, voice band a jejich prostřednictvím propojovat myšlenky, pocity, řeč a pohyb. Cílem je společná tvorba a možná i nacvičení zhruba hodinového programu – podle vašeho zájmu. Kdo přijde, zvítězí! Soubor povede herec a hudebník David Smečka (Divadlo Polárka, Divadlo DNO, skupina Mládí ad.)
registrace burianova@spolekvesna.cz
kultura

ÚT 12/3 
16:30 Práce se střihem – základy a úpravy s Ikou Danielovou. Přijďte si vytáhnout střih z finských módních časopisů Ottobre. Jsou plné inspirace na oblečení pro dospělé i děti. Naučíme vás, jak se se střihy pracuje. Workshop je vhodný pro začátečníky i pokročilé.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 13/3
17:00 Nad pizzou o úspěchu u zkoušek a jak se zbavit nervozity. Workshop pro teenagery a jejich rodiče vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví, vzdělání

ČT 14/3
18:00 Meditace – odpuštění. Relaxační setkání vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 17/3
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka  
zdraví
15:00 Vítáme jaro ve Vesně. Kulinářský večírek o jarních tradicích, chutném jídle a čase pro sebe.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
komunita

ÚT 19/3
16:30 Univerzální mikiny s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi. Do školy i na doma, do města i do přírody, mikiny se nosí všude. Jaro už sice naznačuje, ale kousek teplého oblečení vaše ratolest ještě určitě využije. Je to jednodušší než si myslíte.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
17:30 Od tabuizace k menstruační etiketě. Prožívání menstruace ve veřejném prostoru. Přednáška sociální geografky Lucie Ester Hámorové.
Pro lidi, kteří menstruaci zažívají, není důležité jen kdy, ale i kde k menstruaci dochází. Když se v době menstruace nacházejí ve veřejném prostoru, často reagují na problémy přístupnosti veřejných toalet, dostupnosti menstruačních produktů, vody, léků proti bolesti atd. A zároveň, navzdory tomu, že existuje snaha ukrývat ji před očima veřejnosti, pomáhá menstruace významně organizovat každodenní aktivity. Všechno se děje takovým způsobem, až se postupně dostáváme k otvírání tématu menstruace na veřejnosti, a v lepších případech se přesouváme od tabuizace k menstruační etiketě.
Účast prezenčně i online, registrace antonova@spolekvesna.cz
zdraví


18:00 Jak reagovat na útoky na základě národnosti? Praktická příprava pro Ukrajince v ČR. Vede Olga Vaganova-Golovko
vzdělání

ČT 21/3
12:00-17:00 Převlékáme Šatník do jarního. Den otevřených dveří pro klienty i soc. pracovníky – bez registrace. Pellicova 2c!
komunita
17:00 Jak nakládat s pocitem viny. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 22/3
15:00 Graffiti workshop nejen pro teenagery
registrace kalendar@spolekvesna.cz
umění

NE 24/3
PŘELOŽENO NA DUBEN Zahradničení ve Vesně
komunita
16:00 Scéna Vesna uvádí Divadlo DNO: Dinosauří pohádka.
Docela malá pohádka o docela malém dinosaurovi. Živě tančí, hrají a zpívají tyranosauři, sopka, přesličky, stegomyši a další. Přijďte, než vyhynem!
Autor: Jiří Jelínek a kolektiv, hudba: David Smečka, hrají: Martin Veselý, Kateřina Veselá a David Smečka. 
Po pohádce zveme rodiče i s jejich dětmi k výrobě textilních doplňků, které nevyhynou. Čerstvě nasáklí inspirací si vytvoříme jednoduchý karnevalový kostým nebo malého ještěřího kamaráda. Pouze pro diváky Dinosauří pohádky. Vede Ludmila Zubkova. Kapacita omezena.
Vstupenky 100 Kč děti, 150 Kč dospělí na holenda@spolekvesna.cz
kultura

PO 25/3
17:30 EndoTalks – svépomocné setkání pacientek s endometriózou.
registrace kristyna.endotalks@gmail.com
zdraví

ÚT 26/3
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + vyhlášení soutěže UPMODEL. Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Zároveň vyhlásíme vítěze upcyklační výzvy UPMODEL. Stavte se šít nebo pogratulovat.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
17:30 Obraz Ukrajiny v českých médiích. Beseda s novináři Respektu Ondřejem Kundrou a Tomášem Brolíkem, moderuje Irena Koutská.
registrace antonova@spolekvesna.cz
kultura


17:30 Tvůj silný hlas. Workshop práce s hlasem pro veřejné projevy. Vede Anna Nedashkovska
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

ČT 28/3
17:00 Jak si udržet emoční stabilitu. Ženský kruh (v ukrajinštině) vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 31/3
11:00 Židenice za Kauflandem – Bubeníčkova 1
Výlet krajem lišky Bystroušky
Pořádáme výlet pro ty, kteří mají čas a chuť užít si jarní přírodu v blízkém okolí Brna. Jde o nenáročnou trasu (tam a zpět cca 8 km), která je vhodná jak pro děti (i v kočárku), tak i starší osoby.
Sejdeme se v neděli v 11 hodin v Židenicích za Kauflandem. Na místo srazu se dopravíte tramvají č. 2 nebo 3 (směr Židenice). Vystoupíte na zastávce Kuldova a vydáte se směr Kaufland. Za ním je sraz u zastávky autobusu č. 78 (MHD). Pojedeme na Velkou Klajdovku a odtud se vydáme nenáročným terénem do Bílovic nad Svitavou. Pak se podél řeky Svitavy projdeme až do Obřan. Odtud se pak tramvají č. 4 dostaneme do centra.
I když se cestou dá koupit občerstvení, raději si sebou zabalte něco k jídlu a nezapomeňte na pití.
Na setkání se těší Blanka 

Od 29/3 do 1/4 je Vesna zavřená. Veselé Velikonoce!
ÚNOR 2024 VE VESNĚ


UPMODEL 2024 
Nový kousek vlastníma rukama!
Pochlubte se s tím nejlepším. Přijímáme fotografie vašich modelů vytvořených z již vytvořeného. Předělávky, sešívačky, doplňovačky.
Ten nejoriginálnější kousek bude prohlášen za UPMODEL 2024 a dostane se mu nehynoucí slávy. Kam až naše dosahy sahají)
Uzávěrka 21. března 2024, fotky posílejte na holenda@spolekvesna.cz
Těšíme se na cokoliv, čemu říkáte oblečení!
Vaše textilní dílna Vesny

PÁ 2/2
18:00 Kreslení mandal technikou tečkování. Vede Victoria Fomenko, instruktorka jógy a meditace, umělkyně s osmiletou pedagogickou praxí. Kreslení mandal naplňuje, je to příležitost ponořit se do světa kreativity, relaxovat a strávit večer v dobré společnosti.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

NE 4/2
15:00–18:00 Asertivní čeština. Vede Barbora Antonová. Jak reagovat v situacích, kdy na vás někdo verbálně útočí.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělávání

ÚT 6/2
16:30 Valentýnské polštářky pro maminky a děti, s Ludmilou Zubkovou
Netypické tvary pro sladké usínání. Jeden stačit nebude. Láska do každé rodiny. Zvládnou to i začátečníci s drobotinou po boku.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 7/2
10:00 Café Vesna – otevřený prostor pro všechny, kdo si chtějí popovídat. Nabízíme kávu, čaj a společný stůl. Program si děláte vy sami 🙂
15:00 Setkání emeritních vesňanek a absolventek vesních škol
komunita

17:00–20:00 Přesvědčivý životopis a úspěšný pracovní pohovor. Vede psycholožka a pracovnice Kariérního centra Masarykovy univerzity Sofia Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví, vzdělávání

ČT 8/2
17:00–20:00 Jak komunikovat se zákazníky: newsletter, program doporučení, individuální komunikace. Vede Olga Vaganova-Golovko  (v ukrajinštině). Lekce pro ty, kteří vyrábějí a prodávají.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání

PO 12/2
V dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Setkání v rámci Národního týdne manželství.
17:00 Welcome drink (káva, čaj, limo), tvorba koláže „Když se řekne manželství…“
17:00-20:00 Průběžný workshop tvorby svatebních oznámení
17:30 Diskuse s Lenkou Sovovou z platformy Jsme fér o významu a symbolice manželství, právech a povinnostech partnerů. Proč lidé vstupují či nevstupují do manželství? A proč je dosud tolika lidem manželství upíráno, přestože o ně usilují?
18:30 Sdílení zkušeností párů v dlouhodobém svazku
registrace antonova@spolekvesna.cz
komunita

ÚT 13/2
16:30 Jarní barevná sukně s Ikou Danielovou
Základy šití procvičíte na jednoduchém střihu. Univerzální delší sukně udělá parádu v každém šatníku. Tahle navíc bude jen vaše! Vzorů i materiálů máme plnou dílnu, stačí si vybrat.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
18:00 Praktické rady jak vyplnit daňové přiznání poskytne Stanislava Ševčíková, Ph.D.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělávání

ST 14/2
17:00 Současnost a budoucnost zapojení uprchlíků do občanské společnosti.  Seminář s diskusí pořádá Centrum demokratického vzdělávání, Organizace pro pomoc uprchlíkům a Vesna
komunita

ČT 15/ 2
17:00–19:00 Jak se dostat z úzkostného stavu. Ženský kruh “Ciťte se naživu” (v ukrajinštině)
Každé setkání ženského kruhu s psycholožkou, gestalt terapeutkou Natalií Kvitka je věnováno konkrétnímu pocitu. Zpracování pocitů ovlivňuje kvalitu našeho života. Je velmi důležité vymanit se z podmínek, které nás omezují a brání nám jít dál. Pojďme najít způsob, jak se cítit svobodně a chtít dál žít naplno.  
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

17:00–20:00 Jak mluvit o sobě i svém podnikání: od odpovědí na drzé otázky až do pravidla komunikace s novináři. Vede Olga Vaganova-Golovko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělávání

NE 18/2
14:00–16:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka  
zdraví
15:00–18:00 Čeština pro společenské akce (včetně konverzace kolem alkoholu). Vede Barbora Antonová
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělávání

ÚT 20/2
15:00 Hodiny pohybu a tance pro děti – ve spolupráci se studiem Orbita. Hlavní náplní hodin je práce s tělem, tanec a rozvoj zdravého pohybu. Ukázková hodina. Registrace SMS 734 749 807
pohyb
16:30 Masopust s Marií Hvozdeckou
A fašanky, ostatky, končiny. Tradiční slavnost je spjata s nezřízeným veselím, tajemnými maskami a také dobrým, tučným jídlem. Bohapusté řádění nebo koncentrovaná příprava na předvelikonoční půst? Jaké významy měly jednotlivé masky? A jak je můžeme vyrobit v textilní dílně? Nad debatou o maškarách si vyzkoušíme původní techniky a oživíme lidovou představivost. Setkání s žitou historií, která stále umí oslnit.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:00–19:30 Jak lépe porozumět České republice. Srovnání ukrajinské a české společností podle modelu kulturní mapy od Erin Meer. Vede Olga Vaganova-Golovko  (v ukrajinštině). Podívejme se na bariéry mezikulturní komunikace české a ukrajinské společnosti: předávání informací, vyjadřování kritiky, přesvědčení, řízení, rozhodování, budování důvěry, hodnocení jiných, vztah k času
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělávání

ST 21/2
Scénografický workshop pro amatérské divadlo s Marií Janáčkovou. Zadáno. Zájemci o další workshopy, pište na holenda@spolekvesna.cz

ČT 22/2
17:00–19:00 Sebeláska a uzdravení vnitřního dítěte. Otevřená podpůrná skupina – ženský kruh “Ciťte se naživu”  (v ukrajinštině).  Každé setkání ženského kruhu s psycholožkou, gestalt terapeutkou Natalií Kvitka je věnováno konkrétnímu pocitu. Zpracování pocitů ovlivňuje kvalitu našeho života. Je velmi důležité vymanit se z podmínek, které nás omezují a brání nám jít dál. Pojďme najít způsob, jak se cítit svobodně a chtít dál žít naplno.  
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PÁ 23/2
17:30 ENDOTalks – svépomocné setkání pacientek s endometriózou
Registrace: kristyna.endotalks@gmail.com
zdraví

SO 24/2, NE 25/2
PŘEDSTAVENÍ JE ZRUŠENO!
Czech Theater: Sleeping Disorders (Spací vady) by Radka Denemarková
How can we life our one life well? Can we live on after our deaths through what we’ve created, who we’ve loved, what we’ve accomplished? In this dark comedy, Virginia Woolf, Sylvia Plath, and Ivana T. are stuck together after their deaths, trying to answer these questions.
www.czechtheater.cz
kultura

NE 25/2
14:00–16:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka.
zdraví

ÚT 27/2
15:00 Hodiny pohybu a tance pro děti – ve spolupráci se studiem Orbita. Hlavní náplní hodin je práce s tělem, tanec a rozvoj zdravého pohybu. Ukázková hodina. Registrace SMS 734 749 807
pohyb
16:30 Došívání s Marii Janáčkovou + Oblečení bez výčitek s Davidem Buriánkem
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Tentokrát jsme přizvali studenta FAVU, který se zabývá udržitelnou módou. Ukáže nám, jak pracovat s oblečením, aby sloužilo prakticky a udržitelně. Praktické ukázky na místě samozřejmostí.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 28/2
17:00–20:00 Dlouho se učím jazyk, ale nemluvím. O jazykové bariéře a jejím překonávání s psycholožkou Sofií Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví, vzdělávání

ČT 29/2
17:00–19:00 Ztráta a hledání nových pilířů opory. Otevřená podpůrná skupina (v ukrajinštině)
Každé setkání ženského kruhu „Ciťte se naživu“ s psycholožkou, gestalt terapeutkou Natalií Kvitka je věnováno konkrétnímu pocitu. Zpracování pocitů ovlivňuje kvalitu našeho života. Je velmi důležité vymanit se z podmínek, které nás omezují a brání nám jít dál. Pojďme najít způsob, jak se cítit svobodně a chtít dál žít naplno.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

LEDEN 2024 VE VESNĚ

Šatník Vesna, Pellicova 2c
Pro dárce otevřeno ve středu, čtvrtek a neděli 10-17 h
Můžete nám nosit bez předchozího ohlášení kvalitní a čisté věci, které už sami nevyužijete, ale někomu ještě můžou udělat radost: oblečení a obuv, potřeby pro domácnost, drogerii a kosmetiku…
Registrace pro klienty šatníku na www.spolekvesna.cz/satnik

Vesna, Údolní 10

Dětské centrum – hlídání dětí
V pracovní dny 16:00-20:00, 50 Kč/h, rezervace termínu na https://spolekvesna.reservio.com/events

ÚT 9/1
16:30 Šijeme oblečky na panenky s Ikou Danielovou
Zvlášť po Vánocích se může hodit dovednost, která dokáže ušetřit. Byť menší rozměry nemusí nutně znamenat méně práce. Výsledků tohoto jemného a trpělivého šití využijí především mladší členi domácnosti, radost z toho ale budou mít všichni.
registrace holenda@spolekvesna.cz

ČT 11/1
13:00 Vektor chudoby. Finální kritiky studentů FA VUT z ateliérů Ponešová&Joja a Vojtěcha Jemelky
18:00 Bratranci. Benefiční koncert pro Vesnu

NE 14/1
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory, vede Sofia Berezka

ÚT 23/1
16:30 Elegantní kapsa s Terezou Žampachovou
Vydejte se s naší dílnou vstříc novým trendům. Ušijeme si kapsu, kterou přiděláte na jakýkoli pásek a můžete ji nosit, jak uznáte za vhodné. Ke kabátu, k bundě, na svetr. Doplněk, který překonává už okoukanou ledvinku. Materiál si vyberete u nás ze starých kabátů nebo si doneste vlastní. Autorkou vysoce stylového nápadu je sama lektorka Tereza, vývojářka jednoho brněnského salonu.
Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
registrace holenda@spolekvesna.cz

ČT 25/1
18:00 Co všechno nevíme o long covidu
Debata s profesorkou Julií Dobrovolnou o epidemiologii onemocnění, o němž se příliš nemluví, přestože postihuje značné množství lidí. Věda teprve hledá příčiny a způsoby léčby. Co ale můžeme dělat hned teď?Registrace antonova@spolekvesna.cz

NE 28/1
14:00 Uzavřená skupina emoční podpory, vede Sofia Berezka

ÚT 30/1
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + jak si vybrat v second handu
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Tentokrát doplněné o pár tipů, jak v second handech lovit s úspěchem!
registrace holenda@spolekvesna.cz

ST 31/1
16:30 Drhání dnes – Macramé s Ivonou Kalamenovou
Výroba stylových provázkových doplňků. Ukážeme si základní principy, se kterými se můžete pak i sami pustit do složitějších a větších dekorací. Začátečníci vítáni!
registrace holenda@spolekvesna.cz

VÝHLED NA ÚNOR

5/2-9/2
Textilní příměstský tábor ve Vesně pro děti od 6 do 12 let
Děti se seznámí se základními technikami textilní tvorby, každý den si vyrobí nějakou drobnost.
PO-PÁ 8:00-16:00, v ceně 3000 Kč je zahrnut teplý oběd a materiály na výrobu.
registrace holenda@spolekvesna.cz

ST 7/2
10:00 Café Vesna – dopolední klub pro všechny, kdo si chtějí s někým popovídat a dozvědět se něco zajímavého. Zveme seniory i mladé lidi, kteří by se chtěli podělit o svoje zážitky z cest o svoje koníčky. Napište nám prosím na antonova@spolekvesna.cz

PROSINEC 2023 VE VESNĚ

ÚT 5/12
Mikuláš ve Vesně (registrace uzavřeny)

ÚT 5/12
16:30 Rychlé (nejen) čepice s Bohuslavou Kopeckou
Oddech, sranda a do 10 minut hotovo. Geniálně jednoduchá metoda. Má svetr díru nebo se vám líbí motiv na kalhotách? Za pár stehů z nich zvládnete vykouzlit pokrývku hlavy, šálu či nákrčník přesně podle svého gusta. Materiál máme nebo si můžete donést vlastní kousky, které čekají na druhou šanci.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 6/12
14-18 Vánoční dílnička Vesny pro děti na dvorku u nádvoří Staré radnice
komunita

15:00 Pravidelné setkání vesňanek a absolventek vesních škol
komunita

16:30  Květinové tvoření – vánoční hvězda s Tamarou Strukovou
Venku teď už mnoho přírodní barevnosti nenajdeme, vám se ale stýskat nemusí. Seznámíme vás s materiálem, se kterým vytvoříte ty nejopravdovější květiny i v zimě. Foamiran překvapí svou tvárností a dlouhou výdrží. Z workshopu si odnesete vánoční hvězdu, která bude stejně krásná i za rok!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

16:45 Mikulášské posezení s projekcí filmu Jednotřídka
JCMM, z. s. p. o. vás zve v rámci projektu Let’s Grow! na společné mikulášské posezení a  projekci dokumentárního filmu České televize Jednotřídka, který vznikl ve spolupráci s organizací META, o. p. s. — Podpora příležitostí ve vzdělávání.
registrace: veronika.kubecova@jcmm.cz
komunita

ČT 7/12
16.00 Škola a jak se nejlépe učíme. Moderuje Magdalena Šipka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

18.00 Práce v beauty průmyslu pro Ukrajinky v České republice. Orientace na českém pracovním trhu.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariérní poradenství

PÁ 8/12
17.30 Podpůrný ženský kruh. Vede psycholožka Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

SO 9/12
10:30 RevmaLiga: Komunikace (ne)jen s lékařem: jak ustát konfrontaci s lékařem, jak se cítit dobře v ordinaci a jak získat potřebné informace od lékaře.
registrace https://www.revmaliga.cz/workshopy/komunikace-s-lekarem-workshop/
zdraví

ÚT 12/12
16:30 Do poslední nitky – Průvaník s Eliškou Bartošovou
Už naše babičky věděly, že s průvaníkem nemá ofouknutí šanci. Šitý vycpaný válec může být mnohem víc než tradiční ochrana před chladem. V dílně si vyberete látku a jako náplň poslouží odstřižky z dílny. Upcyklace v praxi. Pokud vám okna i dveře perfektně těsní, mrknutím oka můžete být z průvaníku bolster na jógu či domácí protahování.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:00 Leo Eitinger má narozeniny! Zveme všechny, kdo pečují o ostatní, řekneme si, co se nám letos povedlo, a zanadáváme si na to, co nás štve.
registrace: antonova@spolekvesna.cz
komunita

ST 13/12
16:30 Plstěné vánoční ozdoby s Ludmilou Zubkovou – pro maminky s dětmi
Ozdob na stromeček není nikdy dost! Tyhle vás nebudou stát ani korunu a ještě strávíte příjemný čas s dětmi. Materiál máme, fantazie se meze nekladou. Vůně hřebíčku jako bonus.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17.00 Výsledky roku a předsevzetí na příští rok. Psychologický trénink se Sofií Berezkou
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

ČT 14/12
16.00 Vánoce a jiné české zvyky konce roku. Moderuje Božena Děcká
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

18.00 Práce ve školství pro Ukrajinky v České republice. Orientace na českém pracovním trhu. 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariérní poradenství

ÚT 19/12
16:30. Došívání s Marií Janáčkovou + Furošiki – balení dárků do látek
Již pravidelná otevřená dílna pro dokončení všeho rozešitého a spravení potřebného. Tentokrát díky svátečnímu času obohaceno o workshop elegantní japonské techniky na balení dárků do látek a šátků. Obaly, které použijete, kolikrát budete chtít .
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 21/12
16.00 Silvestr a jiné české zvyky konce roku. Moderuje Monika Mikulová
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

Volná místa pro předškolní děti
Dětská skupina Vesněnka pro děti od 3 let, pondělí až pátek 7:30-16:30; vesnenka@spolekvesna.cz, www.spolekvesna.cz/vesnenka
Dětský klub Tři ocásci, úterý a čtvrtek 9:00-15:00; nany.scamba@gmail.com
Dětské centrum – hlídání dětí, pondělí až pátek 16:00-20:00; spolekvesna.reservio.com

LISTOPAD 2023 VE VESNĚ

ST 1/11
15:00 Setkání emeritních vesňanek a absolventek vesních škol
komunita

ČT 2/11
16.00 Zvířata a jak nám pomáhají. Moderuje Petra Lipenská
18:00 Chorvatsko známé i neznámé a jak ho procestovat po vlastní ose. Moderuje Jakub Večeřa
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

NE 5/11
14:00 Psychologická podpora žen (uzavřená skupina), vede Sofie Berezka (UA)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

PO 6/11
17:00 Nauč se kreslit. Kurz vede Karolína Auzká, je určen pro zájemce o techniku kreslení a bude se konat každé pondělí v 17:00 na Údolní 10. Ve spolupráci s OPU Brno.
registrace eva.kalicinska@opu.cz
umění

ÚT 7/11
15:00-19:00 Workshop divadelních tvůrčích forem 1
Chcete si originálně a imaginativně zahrát s tématy své okolní (i snové) reality, seznámit se v kolektivu a sdílet své tvůrčí nápady? Jak (si) ukázat divadlem to, o čem se nesnadno povídá, jak obléct do zvuku a rytmu své přání nebo strach, jak výtvarně proměnit sebe sama k nepoznání? Jak pohostit vlastní fantazii? Přijď jednou nebo dvakrát, jak ti čas a nálada dovolí!  Make your feelings strong again! Make art, not war!
S sebou: otevřenou mysl a srdce
vedoucí: MgA. Mgr. Matěj Nytra (kurátor performance a dramaturgie), Illja Borzenko (herec a muzikant, kuchařský učeň) & CoČasPřinese
registrace: mat.nytra@gmail.com
divadlo

16:30 Šijeme podzimní pončo aneb zahřátí bez rukávů s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 8/11
16:30 PRO NEMOC ODLOŽENO Drhání dnes – macramé do každé domácnosti s Ivonou Kalamenovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 9/11
16:00 Výlety po Čechách, Moravě i Slezsku. Moderuje Jana Skládaná
18:00 Cestujeme… Jak a kam. Moderuje Jana Skládaná
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PÁ 10/11
17.00 Podpůrný ženský kruh. Vede psycholožka Natalia Kvitka (UA)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

SO 11/11
10:30-15:30 Revma Liga. Jak (z)vládnout svoji (ne)moc. kde se naučíte pracovat se svými emocemi, zjistíte jak můžete ovlivnit to, jak se cítíte, jak si poradit se změnou situace, myšlenek a pocitů a také jaký vliv na vaše onemocnění má stres. Workshop je pro pacienty zdarma.
Registrace https://www.revmaliga.cz/workshopy/selfmanagement-nemoci/
zdraví

PO 13/11
17:00 Mamutí projekty Karla Absolona aneb co s tím vším má společného Vesna.
Karel Absolon (1877-1960), objevitel moravských jeskyní a Věstonické venuše, nebyl jen váženým profesorem Karlovy univerzity a kustodem brněnského Moravského zemského muzea, ale především reprezentoval neobyčejnou kulturní atmosféru meziválečného Československa. Budoucího ikonického badatele-objevitele  ovšem formovalo především jeho rodinné zázemí, spojené mimo jiné s jeho tetou Lucií Bakešovou, spolutvůrkyní Vesny na konci 19. století. Přednáška bude obohacena bohatými archivními dokumenty z rodinné pozůstalosti Karla Absolona.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
přednáška

ÚT 14/ 11
16:30 Džíny a jejich nové životy s Marií Janáčkovou. Aneb z přebytků ze Šatníku koberečky, košíky a dekorace.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 15/11
16:30 S plyšákem na zádech prakticky s Ludmilou Zubkovou – workshop pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:00 Filozofie peněz. Psychologický trénink, vede Sofia Berezka (UA)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

ČT 16/11
16:00 Čeština všemi smysly…zrak, sluch, hmat, chuť, čich. Moderuje Petra Lipenská
18:00 17. listopad, svátek (nejen) studentů. Moderuje Vendula Prášková
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

NE 19/11
16:30 SdruŽeny. Pravidelné setkání kolektivu. 
registrace sdruzeny@gmail.com
komunita

ÚT 21/11
16:00-19:00 Workshop divadelních tvůrčích forem  2
Chcete si originálně a imaginativně zahrát s tématy své okolní (i snové) reality, seznámit se v kolektivu a sdílet své tvůrčí nápady? Jak (si) ukázat divadlem to, o čem se nesnadno povídá, jak obléct do zvuku a rytmu své přání nebo strach, jak výtvarně proměnit sebe sama k nepoznání? Jak pohostit vlastní fantazii? Přijď jednou nebo dvakrát, jak ti čas a nálada dovolí!  Make your feelings strong again! Make art, not war!
S sebou: otevřenou mysl a srdce
vedoucí: MgA. Mgr. Matěj Nytra (kurátor performance a dramaturgie), Illja Borzenko (herec a muzikant, kuchařský učeň) & CoČasPřinese
registrace: mat.nytra@gmail.com
divadlo

16:30 Šijeme trenky pro Podané ruce s Ikou Danielovou Už tradiční pomoc klientům Podaných rukou, připojte se!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 23/11
16:00 Cestujeme, poznáváme. Památky ČR. Moderuje Jana Skládaná
18:00 Kyjevské ikony, desková hra o Ukrajině. Moderuje David Bimka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PÁ 24/11
17:00 Podpůrný ženský kruh. Vede psycholožka Natalia Kvitka (UA)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

SO 25/11 a NE 26/11
19:00 Fast & Furiants. Anglofonní divadlo Czech Theater uvádí hru Ladislava Stroupežnického Naši furianti. (EN)
Vstupenky https://www.smsticket.cz/vstupenky/39234-fast-furiants-vesna-brno
divadlo

NE 26/11 
14:00  Psychologická podpora žen (uzavřená skupina), vede Sofie Berezka (UA)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví

ÚT 28/11
Došívání s Marií Janáčkovou – otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 29/11
18:00 EndoTalks. Setkání pacientek s endometriózou
registrace kristyna.endotalks@gmail.com nebo  https://forms.gle/omHNiZYeYqj1WfbK8
zdraví

ČT 30/11
16:00 Česká přísloví a frazémy. Moderuje Eva Kaličinská
18:00 České zvyky konce roku včetně novoročních.
egistrace kalendar@spolekvesna.cz
Moderuje Monika Mikulová
konverzační klub

ŘÍJEN 2023 VE VESNĚ

ÚT 3/10
16:30 Košile a halenky jako symbol ženské odvahy – Tvoříme z běžných kousků originální díla; téma měsíce s Janou Ševčík
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 4/10
10-17 h Radost pomáhat. Den pro nové dobrovolnice a dobrovolníky v šatníku na Pellicově 2c. Přijďte se seznámit s naším skvělým týmem od 15 do 80 let a připojte se k němu!
registrace dobrovolnici@spolekvesna.cz
šatník

17.00-20.00 Pracovní pohovor a adaptace na novém místě.  S psycholožkou Sofií Berezkou rozebereme, jak udělat dobrý první dojem. 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
psychologická podpora

ČT 5/10
16.00-17.30 Kdo byl svatý Václav a proč 28. září slavíme v Česku státní svátek. Moderuje Kateřina Dolejší
18.00-19.30 Cestujeme po památkách UNESCO na Moravě. Moderuje Jana Skládaná
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PO 9/10
16:30 Brněnský obraz mého života. Výtvarný workshop se Sárou Pekovou a Lukášem Majerem
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ÚT 10/10
16:30 Deset způsobů jak využít staré košile; téma měsíce s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 11/10
16:30 Karnevalové kostýmy s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 12/10
16.00-17.30 Manželství a vztahy. Moderuje Vendula Prášková
18.00-19.30 Čtenářský klub. Povídka Šperk Guy de Maupassanta. Moderuje Monika Mikulová
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

ČT 12/10
16:00 Kočárkojízda
Jízda Brnem s nejmenšími a nejzranitelnějšími vozidly
komunita

PÁ 13/10
13:00 Malování se Sárou Pekovou a Lukášem Mayerem. Workshop pro děti i dospělé.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění

ÚT 17/10
16:30 Deset způsobů jak využít staré košile; téma měsíce s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 19/10
16.00-17.30 Cestujeme po památkách UNESCO v Čechách. Moderuje Jana Skládaná
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PÁ 20/10
17:30 Malování se Sárou Pekovou a Lukášem Mayerem. Workshop pro děti i dospělé.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
umění

ÚT 24/10
16:30 Nejen čepice s Bohuslavou Kopeckou – chytré nápady na efektivní upcyklaci
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

18:00 Závěrečné setkání tvůrců a vernisáž výstavy Můj život s Brnem
registrace kalicinska@spolekvesna.cz  
umění, komunita

ST 25/10
16:30 Dokončujeme karnevalové kostýmy s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

17:30 EndoTalks
Setkání pacientek s endometriózou
registrace kristyna.endotalks@gmail.com nebo  https://forms.gle/omHNiZYeYqj1WfbK8
komunita

ČT 26/10
16.00-17.30 Československo a jeho vznik. Moderuje Vendula Prášková
18.00-19.30 Mluvíme o józe. Moderuje Hana Šírová
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

18:00-19:30 Setkání ukrajinských pedag. asistentů a zájemců o tuto práci
registrace rehorikova@spolekvesna.cz
pedagogická podpora

NE 29/10
15:00 S Vesnou po stopách Moravského Manchesteru
Inspirována již zavedenými architektonickými vycházkami i Vesna se vydává na průzkumnou cestu Brnem. Vyrážíme z naší Údolní 10, pokračujeme přes centrum s návštěvou výstavy Vlna v žití lidském v Paláci Šlechtičen a procházku zakončíme po prohlídce zábrdovických paláců a pavlačových domů na jihovýchod od centra. Cestou si povíme něco o historických souvislostech jednotlivých budov a popocháme se podzimní atmosférou moravské metropole. Přidáte se?
Registrace na holenda@spolekvesna.cz

ÚT 31/10
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou – otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ZÁŘÍ 2023 VE VESNĚ

ÚT 5/9
16:30 Workshop s ilustrátorkou Veronikou Vlkovou
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ÚT 5/9
16:30 Došíváme sukně a začínáme šít harémové kalhoty s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil  

ST 6/9
15:00 Setkání emeritních vesňanek a absolventek vesních škol
registrace oulehlova.m@seznam.cz
komunita

ST 6/9
17:00-20:00  Jak napsat přesvědčivý životopis a motivační dopis; vede Sofia Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
psychologická podpora

ČT 7/9
16:00 UNESCO památky a výlety v Čechách. Moderuje Jana Skládaná
18:00 Kuriozity světa + konverzace, gramatika. Moderuje Tomáš Jeniš
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub  

ÚT 12/9
16:30 Pokračujeme v šití povlečení s Ludmilou Lichenko
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST13/9
16:30 Došívání – dílna pro dokončení všeho rozešitého a spravení všeho potřebného
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 14/9
16:30 Znovuzrození (kombinovaná technika), workshop s Martinou Svozilovou – čarování s pigmenty
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ČT 14/9
16:00 Cesta vína. Moderuje Romana Králová
18:00 Česká historie – Středověk. Moderuje Tomáš Erhart
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

ČT 14/9
18:00 První setkání zaměřené na podporu ukrajinských pedagogických asistentek v brněnských školách
registrace: rehorikova@spolekvesna.cz
školní podpora

PÁ 15/9
15:00-20:00 ObilňákFest – slavnost Nadačního fondu Proni na Obilním trhu.
Můžete si přetvořit (upcyklovat) nějaký kousek z našeho šatníku a textilní dílny – výměnou třeba za vložky a plenky pro naše klientky.
komunita

SO 16/9
13:00-17:00 Red Dress Run
https://www.facebook.com/events/311535527911875
komunita

NE 17/9
16:30 SdruŽeny
registrace sdruzeny@gmail.com
komunita

ÚT 19/9
16:30 Došíváme harémové kalhoty s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 20/9
16:30 Druhý život materiálu – šití z banneroviny s Eliškou Bartošovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 20/9
17:45 Podpůrná skupina pro queer lidi | Dialog pro změnu
registrace info@dialogprozmenu.cz
komunita

ČT 21/9
16:00 UNESCO památky a výlety na Moravě. Moderuje Jana Skládaná
18:00 Čtenářský klub „Poslední aristokratka“. Moderuje Monika Mikulová
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

NE 24/9
PRO NEMOC ODLOŽENO
16:00 Brněnský textilní průmysl. Procházka s Martinem Koplíkem
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 26/9
16:30 Čepice na zimu – pletení pro začátečníky s Olgou Vaganovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

Další úroveň: PODZIM

Kurzy pro dospělé a teenagery
Matematika s Oleksandrem Manoilenkem
Čeština B1 s Tomášem Jenišem
Ekonomie s Oleksandrem Poddenezhnym
Angličtina pro začátečníky s Annou Faryna
Angličtina pro teenagery s Ayodeji Omishore
Osobní značka a veřejná komunikace s Olgou Vaganovou
Malování s Julií Synytsa
Jóga s Hanou Šírovou
Jóga s Oleksandrem Poddenezhnym
Profesní orientace v českém prostředí
Informace: kalendar@spolekvesna.cz

Dětské centrum
Odpolední hlídání dětí
Čeština
Angličtina
Tanec
Fitness
Zpěv
Klavír
Šikulky
Šití
Matematika
Informace: aktivity@spolekvesna.cz

Od 28. 8. do 3. 9. 2023 máme zavřeno, na Údolní i v šatníku (kromě již potvrzených rezervací).
Uklízíme po létě a připravujeme podzimní program.
S dárci i návštěvníky se těšíme na viděnou 4. září 2023.

SRPEN 2023 VE VESNĚ

SO 26/8 až NE 3/9 jsou Vesna na Údolní i šatník na Pellicově 2c zavřené. 

ÚT 1/8
16:30 Ušijeme si novou sukni s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 3/8 
16:00 Co na nás v poslední době udělalo největší dojem. Moderuje Tomáš Jeniš 
18:00 Česká historie 20. století a česko-ukrajinské vztahy. Moderuje Tomáš Erhart
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PO 7/8
11:00 Graffiti workshop 2 
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ÚT 8/8
16:30 Ušijte si povlečení s Ludmilou Ličenko
registrace holenda@spolekvesna.cz 
textil

ST 9/8
16:30 Šijeme hračky! Dílna pro maminky s dětmi s Ludmilou Zukovou 
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 10/8 
16:00 Populární letní jídla. Moderuje Eva Kaličinská
18:00 Nové začátky. Moderuje Vendula Prášková 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PO 14/8
10:00-19:00 Dobrovolnický den ve Vesně
registrace dobrovolnici@spolekvesna.cz
komunita

ÚT 15/8
16:00 Akvarely s Pavlem Pražákem 3 
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ÚT 15/8
16:30 Dál šijeme sukně s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 16/8
16:30 Bannerový workshop – upcyklace s Eliškou Bartošovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ČT 17/8
16:00 Čtenářský klub. Moderuje Monika Mikulová
18:00 Seriály, české i zahraniční. Moderuje Tomáš Erhart
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

PO 21/8
16:30 Kreslení v plenéru s Tomášem Kučerovským
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
Můj život s Brnem

ÚT 22/8
16:30 Nádherné textilní brože s Virou Maximovou 
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 23/8
17:00–20:30 Hledání zdrojů. Vede Sofia Berezka 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
psychologická podpora

ČT 24/8 
Školní dny v Šatníku
registrace přes reservio https://spolekvesna.reservio.com/events 
šatnik

ČT 24/8
16:00 Škola se blíží. Moderuje Eva Kaličinská
18:00 Svoboda a nezávislost v osobním životě i ve společnosti. Moderuje Vendula Prášková
registrace kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

Textilní dílnu na Údolní 10 můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, na speciálních Otevřených dílnách. Informace holenda@spolekvesna.cz

Příměstské tábory, kroužky a hlídání dětí v Dětském centru Vesny aktivity@spolekvesna.czČERVENEC 2023 VE VESNĚ

SO 1/7 až NE 9/7 jsou Vesna na Údolní i šatník na Pellicově 2c zavřené. 

ÚT 11/7
16:30 Šijeme pytlíky na přezůvky do školy s Ludmilou Lichenko
registrace kalendar@spolekvesna.cz 
textil

ČT 13/7 
16:00 Čtenářský klub s Monikou Mikulovou. Čteme Saturnina Zdeňka Jirotky (kapitola 1)  
18:00 Diskuze o snech v osobní i obecné rovině. Vendula Prášková
registrace kalendar@spolekvesna.cz 
konverzační klub

ČT 13/7
16:00-19:00 Malujeme akvarelem s Pavlem Pražákem II. 
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
workshop – projekt Můj život s Brnem

ÚT 18/7
16:30 Šijeme povlečení s Ludmilou Zukovou 
registrace kalendar@spolekvesna.cz 
textil

ÚT 18/7
14:00–19:00, kino Scala
Vytváříme nejkratší filmy z Brna! 
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
animační workshop – projekt Můj život s Brnem

ST 19/7
16:30 Šijeme kosmetické taštičky s Galinou Kudria
Otevřená dílna s Marií Janáčkovou
registrace kalendar@spolekvesna.cz 
textil

ČT 20/7 
16:00 Kultovní scény a hlášky z českých filmů a popkultury. Tomáš Erhart
18:00 Tělesnost: nahota v umělecké performance, tělo ve feministických teoriích. Kača Olivova 
registrace kalendar@spolekvesna.cz 
konverzační klub

PÁ 21/7 
14:00-20:00  Another spray on the wall!
Sprejujeme zdi na dvoře Vesny s Lukášem Mayerem a Sárou Pekovou
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
workshop – projekt Můj život s Brnem

PO 24/7
17:00 Fyzické básnictví s Petrem Vášou
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
workshop – projekt Můj život s Brnem

ÚT 25/7
16:30 S radostí opakujeme workshop šití origami tašek s Ikou Danielovou
registrace kalendar@spolekvesna.cz
textil

ST 26/7
17.00 Tajemství dobré komunikace s lidmi. Vede Sofia Berezka 
registrace kalendar@spolekvesna.cz
psychologická podpora

ČT 27/7
16:00 Kultura a volný čas. Jana Bušová
18:00 Eliška Rejčka a Jindřich z Lipé, neobvyklá středověká love story? Moderuje Kateřina Dolejší 
registrace: kalendar@spolekvesna.cz
konverzační klub

Textilní dílnu na Údolní 10 můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, ve všední dny od 8 do 20 h.
Informace o aktivitách pro dospělé: kalendar@spolekvesna.cz
Příměstské tábory, kroužky a hlídání dětí v Dětském centru: aktivity@spolekvesna.cz

ČERVEN VE VESNĚ

ČT 1/6
16:00 Ukrajinci v Česku I: status quo, změny a očekávání. Moderuje Olha Mandrys 
18:00 Ukrajinci v Česku II: status quo, změny a očekávání. Moderuje Olha Mandrys
konverzační klub

PÁ 2/6
16:00 Rodiče s kočárky ve veřejném prostoru. Setkání otevřené akční skupiny, připojte se.
komunita
17:00 Veřejná debata “Učím se česky a nedokážu mluvit. Psychické bariéry mluvení v cizím jazyce“
psychologická podpora

NE 4/6
15:00 Můj život s Brnem. Výtvarná dílna s ilustrátorem Alešem Čumou. Pro děti i dospělé všech národností a jazyků Brna. 
umění

ÚT 6/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Upcyklační workshop s avantgardní módní umělkyní Janou Ševčík. 
textil

ST 7/6
15:00 Setkání emeritních vesňanek a absolventek vesních škol. Pozvěte svoje příbuzné a známé, které se vzdělávaly ve Vesně
komunita
16:30 Návštěva nizozemského velvyslance ve Vesně

ČT 8/6
16:00  Památky UNESCO v ČR. Moderuje Jana Skládaná 
18:00 Kuriozity a první gramatická pomoc. Moderuje Tomáš Jeniš 
konverzační klub

SO 10/6
13:00-19:00
Vesna na Brno Pride Week, Björnsonův sad
komunita

PO 12/6
16:30-19:30
Letní šátky s Marií Janáčkovou
textil

ÚT 13/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Textilní módní doplňky s Ikou Danielovou
textil

ST 14/6
16:00 Můj život s Brnem. Výtvarný workshop s Pavlem Pražákem.
umění

ČT 15/6
16:00 Moravský folklor. Moderuje Marie Hvozdecká
18:00 Kuriozity a první gramatická pomoc. Moderuje Tomáš Jeniš 
konverzační klub

NE 18/6
16:00-19:00 
Textilní doplňky + otevřená dílna s Ikou Danielovou
textil

PO 19/6
16:30-19:30  Základy šití s Ludmilou Ličenko
textil
18:30-20:00  Práce v IT bez programování s Adrianou Gálovou. Jaké profese v oblasti informatiky existují a jak si vybrat tu svou
kurz

ÚT 20/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Bavlněné tašky s Ludmilou Ličenko 
textil

ST 21/6
10:00-13:00 Základy šití s Virou Maksimovou
textil
18:30-20:00 Práce v IT bez programování. Práce v HelpDesk
kurz

ČT 22/6
16:00 Čtenářský klub. Čteme povídku Kocour z Montmartru Michaely Klevisové. Moderuje Monika Mikulová
18:00 Sebevzdělávání. Moderuje Vendula Prášková 
konverzační klub

PO 26/6
17:00-20:00 Svátek má Vesna. Prohlídka prostor Vesny
komunita
18:00 Made in Vesna – přehlídka upcyklovaných modelů a výrobků textilní dílny
textil

ÚT 27/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Kosmetická taštička s Halinou Kudrja
ST 28/6
18:30-20:00 Práce v IT bez programování s Adrianou Gálovou. Tvorba webových stránek
kurz

ČT 29/6
16:00 Současná ekologická situace a jak ji zlepšovat. Moderuje Vendula Prášková 
18:00 Šaty dělají člověka, ale kdo dělá šaty – fast x slow fashion v České republice. Moderuje Romana Tomášková
konverzační klub

Textilní dílna na Údolní 10
Textilní dílnu můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, ve všední dny od 8 do 20 h a v neděli od 14 do 19 hodin.

Příměstské tábory, kroužky a hlídání dětí v Dětském centru: aktivity@spolekvesna.cz

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY VESNY
– pro děti od 5 do 12 let
– od pondělí do pátku 8–16 h
– Údolní 10
Přihlášky: aktivity@spolekvesna.cz

17. 7. 2023–21. 7. 2023
24. 7. 2023–28. 7. 2023
31. 7. 2023–4. 8. 2023
7. 8. 2023–11. 8. 2023

KVĚTEN VE VESNĚ

ÚT 2/5
16:30 Panenky-motanky – ochranné amulety. Tamara Hadas 
textilní dílna

St 3/5
15:00
Setkání emeritních vesňanek a absolventek vesních škol. Dejte nám prosím vědět, že přijdete: oulehlova.m@seznam.cz
komunita

Čt 4/5
16:30
Příprava na Coronation Garden Party – vyrábíme květinové dekorace z papíru a  recyklovaného textilu, lektorka Marie Janáčková
textilní dílna

Čt 4/5 
16:00 Cesta vína: poznáváme česká vína. Moderuje Romana Králová
18:00 Kuriozity Brna a první gramatická pomoc. Moderuje Tomáš Jeniš.
konverzační klub 

Po 8/5
10:00-20:00
Coronation Garden Party ve Vesně na Údolní 10: Pojďme společně oslavit korunovaci nového krále tak, jak bude probíhat v Anglii po celý víkend: slavností, piknikem, dobrovolnou prací pro charitativní účely a společnou oslavou se zpěvem i tancem.
komunita 

Út 
9/5
16:30
Ruční výšivka. Symbolika barev a tvarů. Lektorka Valentina Chmarska 
textil

Čt 11/5 
16:00
Porovnání užitečných českých a ukrajinských konverzačních frází. Moderuje Ondřej A.
18:00 
Nejužitečnější mobilní aplikace a webové stránky pro život v Česku. Moderuje Vendula Prášková
konverzační klub

Út 16/5
16:30
Recyklace oblečení jako filozofie a dovednost. Donny Kyoto
textil

St 17/5
17:00-20:00
Sousedská slavnost na Údolní. Srdečně zveme sousedy z ulice na návštěvu do Vesny.
komunita

Čt 18/5
16:00 Vaše nejlepší cesta kolem Brna. Moderuje Monika Mikulová. 
18:00 Nejčastější chyby cizinců mluvících česky. Moderuje Tomáš Jeniš.
konverzační klub 

So 20/5, Ne 21/5
19:00
Karel Čapek: The White Desease (Bílá nemoc). Czech Theater
kultura

Ne 21/5
15:00
SdruŽeny – pravidelné setkání 
komunita

Út 23/5
16:30
Origami tašky – zajímavé tašky, větší či menší, šité jako skládačka, s Ikou Danielovou.
textil

Čt 25/5
16:00 Nejpoužívanější idiomy v českém jazyce. Moderuje Tomáš Jeniš.
18:00  Umělá inteligence (AI) a další užitečné technologie. Moderuje Vendula Prášková.
konverzační klub 

So 27/5, Ne 28/5
19:00
Karel Čapek: The White Disease (Bílá nemoc). Czech Theater
kultura

Po 29/5
16:30
Ze šatníku na scénu! – upcyklační workshop se scénografkou Janou Prekovou
textil

Út 30/5
16:30
Příprava sedacích venkovních polštářů a dek na letní příměstský tábor. Lektorka Ika Danielová.
textil

VÝZVA PRO CIZINCE ŽIJÍCÍ V BRNĚ

Vážení a milí „noví“ Brňané a Brňanky, 
rádi bychom vás vyzvali k účasti v projektu
Můj život s Brnem – Brno pohledem „nových Brňanů a Brňanek“
Identitu města tvoří jednotlivé identity jeho obyvatel – což jste i vy, bez ohledu na to, kde jste se narodili a jaké okolnosti vás přivedly do Brna. 
Považujete Brno za svoje město? 
Co byl pro vás zásadní moment, zážitek, zkušenost, který vás přiměl uvědomit si, že jste skutečnými obyvateli Brna? Nebo naopak – co vám brání v tom, abyste se k Brnu hlásili?
Napište nám tedy prosím, ve svém vlastním jazyce nebo v češtině, krátký příběh (maximální rozsah 1800 znaků), který byl určující pro to, abyste si uvědomili, že „jste z Brna“ – nebo naopak že je Brno pouze zastávkou na vaší životní cestě.
Z vašich příběhů vytvoříme sborník, vybrané příběhy potom získají novou uměleckou podobu, třeba komiks nebo krátké video.
Texty prosím pošlete do 15. 4. 2023 na adresu antonova@spolekvesna.cz

DUBEN 2023 VE VESNĚ

2/4-30/4 Výstava výrobků z první fáze projektu Textilní hub
Projekt podpořilo statutární město Brno a Kreativní Brno.
Výstavu lze zhlédnout v době konání programů nebo po domluvě.
Textilní dílna


Út 4/4 10:00 Úvod do českého internetu 3. Kurz zaměřený na orientaci v českém internetovém světě: informační zdroje, zpravodajství, sociální sítě, online disky a úložiště. Registrace na kalendar@spolekvesna.cz
IT učebna

Út 4/4 16:30 Velikonoční věnce s Tetjanou Šendryk
Na kus řeči a kus práce

St 5/4 15:00 Kreativci do šatníku!
Návštěva kreativních profesí na Pellicově 2c
šatník

St 5/4 18:30-20:00 Tanečně-pohybová terapie pro ženy
Na Údolní 10 začínají dvě skupiny tanečně pohybové terapie od tanečně-pohybové terapeutky ve výcviku Anny Puobišové. Budeme se hýbat, sdílet a naslouchat a tančit. Nejedná se však o výuku tance, ale spíš o objevování těla v pohybu. Zaměříme se na uvolnění, objevování zdrojů radosti a prevenci stresu a vyčerpání. Cena za 10 lekcí: 400 Kč.
Přihlášky a dotazy na mailu vteledoma@gmail. com nebo na čísle 608 323 652.
Pohyb, tanec

Čt 6/4 16:00 Velikonoční tradice v Česku –⁠ večer křesťanem, ráno pohanem. Moderuje Marie Hvozdecká
Čt 6/4 18:00 Kulturní kuriozity Brna. Moderuje Tomáš Jeniš
Konverzační klub

Čt 6/4 18:30-20:00 Tanečně-pohybová terapie pro dívky 15-19 let
Na Údolní 10 začínají dvě skupiny tanečně pohybové terapie od tanečně-pohybové terapeutky ve výcviku Anny Puobišové. Budeme se hýbat, sdílet a naslouchat a tančit. Nejedná se však o výuku tance, ale spíš o objevování těla v pohybu. Zaměříme se na uvolnění, objevování zdrojů radosti a prevenci stresu a vyčerpání. Cena za 10 lekcí: 1000 Kč.
Přihlášky a dotazy na mailu vteledoma@gmail. com nebo na čísle 608 323 652.
Pohyb, tanec

Út 11/4 10:00 Úvod do českého internetu 4 Kurz zaměřený na orientaci v českém internetovém světě: informační zdroje, zpravodajství, sociální sítě, online disky a úložiště. Registrace na kalendar@spolekvesna.cz
IT učebna

Út 11/4 16:30-19:00 Připravme se na léto. Ušijeme si jednoduché oděvy, plátěnky, pytlíčky, kapsičky a jiné nezbytnosti.
Textilní dílna

Čt 13/4 16:00 Národní kuchyně. Moderuje Jana Bušová 
Čt 13/4 18:00 Jaro v Brně. Moderuje Barbora Trčková
Konverzační klub

Út 18/4 10:00 Úvod do českého internetu 5. Kurz zaměřený na orientaci v českém internetovém světě: informační zdroje, zpravodajství, sociální sítě, online disky a úložiště. Registrace na kalendar@spolekvesna.cz
IT učebna

Út 18/4 16:30-19:00 Hipster kalhotky z úpletů a gumiček. Šijeme originální prádlo
Textilní dílna

Čt 20/4 16:00 Nehmotné kulturní dědictví. Moderuje Jana Skládaná
Čt 20/4 18:00 Památky UNESCO v Česku. Moderuje Jana Skládaná
Konverzační klub

Út 25/4 10:00 Úvod do českého internetu 6. Kurz zaměřený na orientaci v českém internetovém světě: informační zdroje, zpravodajství, sociální sítě, online disky a úložiště. Registrace na kalendar@spolekvesna.cz

Út 25/4 16:30 Patchwork pro začátečníky s Virou Maksimovou
Na kus řeči a kus práce

Čt 27/4 16:00 Co je brněnské hnuti Brontosaurus. Moderuje Josef Ferenc
Čt 27/4 18:00 Zajímavosti z dějin Brna aneb čeho si všimnout na procházce městem II. Moderuje Kateřina Dolejší
Konverzační klub

Ne 30/4 10:00 Vesna ide, krásu nese – úprava zahrady
Dobrovolnický den

BŘEZEN 2023 VE VESNĚ

V Jurkovičově jizbě pokračuje výstava 3D papírových modelů Tetyany Nikolayeva.

Aktivity na Údolní 10

St 1/3 16:00-19:00 Ženy (a kočárky) ve veřejném prostoru
Jaké postavení mají ženy (a děti) ve veřejném prostoru? Je potřeba speciálně uzpůsobovat veřejný prostor pro potřeby rodičů s malými dětmi, seniorů, lidí se zhoršenou mobilitou…, nebo jsou stávající úpravy dostatečné? Pojďme si to říct!
happening – diskuse

Čt 2/3 16:00 Brněnské kostely
Čt 2/3 18:00 Pěstování pokojových rostlin
konverzační klub

Čt 2/3 16:00 Exkurze do dílny Brno tiskne
registrace na syslova@spolekvesna.cz 
exkurze

So 4/3 14:00 SdruŽeny: Mezinárodní den žen
workshop

Út 7/3 16:30 Na kus řeči a kus práce: Výroba ukrajinských motanek (magické panenky) s Tamarou Hadas, registrace na kalendar@spolekvesna.cz 
textilní dílna

Čt 9/3 16:00 Nehmotné kulturní dědictví UNESCO V ČR
Čt 9/3 18:00 Zajímavosti z dějin Brna aneb čeho si všimnout při procházce městem 2
konverzační klub

Po 13/3 18:00-19:00 Tchai-ti – první lekce kurzu pro zájemce všeho věku. Intenzivní 3měsíční kurz zdravotní sestavy Tchai-ti (24) styl Jang.  Vhodné pro jakýkoliv věk a fyzickou kondici. Cena za 12 lekcí je 600 Kč. Přihlášky na kalendar@spolekvesna.cz
cvičení

Po-pá 13-17/3 8:00-16:00 Z jedné věci jiná. Příroda, tvoření, recyklace. Příměstský tábor ve Vesně pro děti 6-12 let. Cena 2000 Kč včetně jídla.
Přihlášky na kalendar@spolekvesna.cz a antonova@spolekvesna.cz

Út 14/3 16:30 Na kus řeči a kus práce: Přijďte si opravit své oblečení, registrace na syslova@spolekvesna.cz 
textilní dílna

Čt 16/3 16:00 Filmy a seriály
Čt 16/3 18:00 Finanční gramotnost 
konverzační klub

Čt 16/3 16:30 Šití pánských trenek
textilní dílna

So 18/3 13:00-17:00 Převlékáme šatník
Pomalu se chystáme sbalit zimní oblečení a obuv. A protože jsme přesvědčení, že hezké věci se mají nosit, zveme vás, abyste si na poslední chvilku opatřili něco teplého na sebe – bez registrace a objednání. 
Mimořádný otvírací den šatníku úplně pro všechny
sobota 18. 3. 2023 od 13 do 17 hodin
Pellicova 2c

A při té příležitosti se můžete seznámit s chodem šatníku a našimi úžasnými dobrovolníky… a třeba se k nim časem přidat. 

Út 21/3 10:00 Úvod do českého internetu. Šestitýdenní kurz zaměřený na orientaci v českém internetovém světě: informační zdroje, zpravodajství, sociální sítě, online disky a úložiště. Přihlášky na kalendar@spolekvesna.cz

Út 21/3 15:00-20:00 Jako nové! Upcycling – jak ze starého udělat nové
workshop, módní tvorba
Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz.

Čt 23/3 16:00 Vaříme z ryb
Čt 23/3 18:00 Kuriózní události v ČR 2022/23 + gramatická první pomoc
konverzační klub

Čt 23/3 16:30 Macramé, registrace na syslova@spolekvesna.cz 
textilní dílna

Ne 26/3 16:30 Šití pánských trenek
textilní dílna

Út 28/3 16:30 Na kus řeči a kus práce: Vyšívání na tašky nebo trička s Valentinou Hmarskou, registrace na kalendar@spolekvesna.cz 
textilní dílna

Čt 30/3 16:00 Králové a královny americké hudby (Michael Jackson, Madonna, Elvis…)
Čt 30/3 18:00 Velikonoční tradice a recepty
konverzační klub

Čt 30/3 17:00
Ukončení projektu a zahájení výstavy
Česko-ukrajinské zašívánky
ve čtvrtek 30. března 2023 od 17 hodin
na Údolní 10
Od listopadu 2022 do března 2023 jsme se setkávaly v naší rodící se textilní dílně. Pod rukama desítek žen z Česka, Ukrajiny i zbytku světa vznikaly předměty pro radost i k užitku. Společně jsme se učily nové techniky, testovaly nové materiály, bavily se o životě a plánovaly další tvůrčí činnosti.
Přijďte se podívat na výstavu výrobků, které za těch několik měsíců v naší dílně vznikly. Můžete přinést i vlastní výrobky – a případně je v průběhu večera dokončit nebo vylepšit.
Oslavme tedy obrodu rukodělné Vesny a vykročme vstříc novým textilním dobrodružstvím!ÚNOR 2023 VE VESNĚ

V Jurkovičově jizbě pokračuje výstava 3D papírových modelů Tetyany Nikolayeva.

Čt 2/2 Konverzační klub – povídání v češtině o různých tématech
16–17.30 h Ivana Filoušová | Česká přísloví
18–19.30 h David Adamus | Jan Skácel. Český básník a jeho „doteky” v Brně
Údolní 10

Ne 5/2 Háčkování šílených masopustních masek
od 16 h, Údolní 10, textilní hub

Po 6/2 Hudební hřiště
hudební hraní pro děti 2-3 roky
Údolní 10, tělocvična, veru@hudebniste.cz

Út 7/2 Na kus řeči a kus práce – workshop
od 16.30 h Pletená srdce na svatého Valentýna od Tetiany Shendryk
Údolní 10, textilní hub

Čt 9/2 Konverzační klub – povídání v češtině o různých tématech
16–17.30 h Jana Bušová | Cestování v České republice
18–19.30 h Renata Šerek | Náboženská pestrost Brna
Údolní 10

Čt 9/2 Šití pánských trenek pro lidi bez domova
od 17 h Textilní dílna
Údolní 10, textilní hub

Pá 10/2 Spojte se s našimi dobrovolníky a přidejte se k nim
od 10 h Vesna vás zve na návštěvu
Údolní 10, celý dům

Út 14/2 Na kus řeči a kus práce – workshop
od 16.30 h Tisk na textil
Údolní 10, textilní hub

Čt 16/2 Konverzační klub – povídání v češtině o různých tématech
16–17.30 h Magdalena Kolářová | Nejlepší české dokumenty
18–19.30 h Tomáš Jeniš | Kuriozity z Česka v roce 2022/2023
Údolní 10

Út 21/2 Co všechno umíme použít znovu?
15–20 h Re-use a recyklace jako důležitá složka udržitelného chování
Workshopy na téma recyklace a zero waste
Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz
Údolní 10, celý dům

Čt 23/2 Konverzační klub – povídání v češtině o různých tématech
16–17.30 h Jana Bušová | Cestování v zahraničí
18–19.30 h Renata Šerek | Psychohygiena a relaxace
Údolní 10

Ne 26/2 Šití pánských trenek pro lidi bez domova
od 16 h Textilní dílna
Údolní 10, textilní hub

Út 28/2 Na kus řeči a kus práce
od 16.30 h Textilní stojánek na mobilní telefon nebo tablet od Galyny Kudrya
Údolní 10, textilní hub


LEDEN 2023 VE VESNĚ

10. 1. 2023 od 15 h, Údolní 10
Zateplování Vesny s www.energielidem.cz
Workshop utěsňování oken

11. 1. od 15 h, Údolní 10
Výroba ohřívacích svíček pro Ukrajinu

12. 1. v 16 h, Pražákův palác Husova 18a – Pellicova 2c
Stěhování šatníku: happening
Pojďte spolu s námi přenést poslední kousky věcí z Husovy do nového šatníku na Pellicově. Večírek!

13. 1. 2023 v 17 h, Vila Löw-Beer, Drobného 22
Daniela Mikulášková: Zahrada nesplněných snů
Komentovaná prohlídka výstavy ve Vile Löw-Beer.
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

16. 1. 2023 v 18 h, Údolní 10, Jurkovičova jizba
Tetyana Nikolayeva: Kreativní rekonstrukce lidových krojů, 3D papírové modely
Jurkovičova jizba – vernisáž výstavy

17. 1. 2023 v 16:30, Údolní 10
Ruční pletení deky + konverzace v češtině

19. 1. 2023 v 17 h, Údolní 10
Vyšívací workshop se Zašívárnou
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

24. 1. 2023, 15-20 h, Údolní 10
Energetická past: jak šetřit energie
Workshopy, diskuse, výroba svíček, šití polštářů proti průvanu
Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz

25. 1. 2023 v 17 h, Údolní 10
Tetyana Nikolayeva: Workshop k výstavě
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

31. 1. 2023 v 16 h, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Designlab v Moravské galerii. Prohlídka s ukázkou vyšívacího stroje.
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

PROSINEC NA ÚDOLNÍ 10

POKER FACE by Petr Kolečko
O víkendech 3., 4., 10. a 11. 12. hraje ve Vesně na Údolní Czech Theater hru Petra Kolečka v angličtině. Vstupenky zde.

MIKULÁŠ!
V pondělí 5. 12. v 17 hodin přijde do Vesny na Údolní 10 Mikuláš s (hodnými) čerty a anděly. Zveme všechny děti – a pokud jejich rodiče nezlobili, můžou přijít taky! 
Chci vidět anděla!

ZATEPLUJEME VESNU
6. a 7. 12. u nás proběhne workshop k zateplování oken. Přijďte pomoct a naučit se to, abyste si mohli snížit náklady na topení i u vás doma!

ZA MORAVSKOU LIDOVOU KULTUROU
8. 12. v 16:00 jdeme na exkurzi do Etnografického ústavu Moravského zemského muzea na Kobližné. Pojďte s námi!
A opět bude otevřená naše textilní dílna – pro všechny, kteří si chtějí něco ušít nebo uplést anebo pomoct ostatním.

LEO EITINGER – ODKAZ PRO DNEŠEK
12. 12. zveme všechny, kdo se jakkoli, i jako neprofesionálové, starají o lidi utíkající před válkou. Na Údolní 10 se uskuteční setkání, kde si řekneme, co potřebují uprchlíci a co potřebujeme my, abychom poskytovali dobré služby. Setkání je uspořádáno v den 110. výročí narození psychiatra Lea Eitingera, průkopníka diagnózy posttraumatická stresová porucha.
14:00 Marcela Landová, psycholožka dlouhodobě pracující s migranty
14:30 Lidija Pilat, psycholožka s vlastní migrační zkušeností
15:00 Věra Roubalová Kostlánová, terapeutka zabývající se transgeneračním přenosem traumatu, diskuse
17:00 Kamila Petrová, sociální pracovnice pracující s uzavřenou komunitou zranitelných ukrajinských rodin
17:30 Olga Vaganova-Golovko, Laická péče o zranitelné členy komunity
18:00 Miluše Juřičková, Život a odkaz Lea Eitingera
19:00 Diskuse
20:00 Projekce dokumentu Mariupol režiséra Maksima Litvinova
Setkání podpořilo Velvyslanectví Norského království.

A zároveň vás zveme 11. 11. do Lomnice u Tišnova na kulturní a společenské odpoledne ke 110. výročí narození Lea Eitingera.

Na Údolní 10 funguje Dětská skupina Vesněnka podporovaná z Evropského sociálního fondu, operační program Zaměstnanost.