Textilní hub ve Vesně na Údolní 10 je prostor pro setkávání nad ručními pracemi, místo, kde se povídá u vyšívání, pletení, háčkování, šití…, místo pro výrobu věcí, které můžou někomu pomoct. V textilním hubu se konají přednášky a workshopy a plánují exkurze.

Kontakt a registrace na workshopy a další akce: Lenka Holenda Jirků, holenda@spolekvesna.cz

KVĚTEN 2024 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 7/5 Šijeme textilní koláže – záplaty jako umění s Bohuslavou Kopeckou
Dírka nebo skvrna na tričku, mikině nebo bundě? Zapomeňte na nudné záplaty a oživte svůj šatník originální dekorací. Ze zbytků látek vytvoříme obraz – nášivku. Může být elegantní, hravá nebo bláznivá. A jenom vaše!

ÚT 14/5 Základy šití s Ikou Danielovou (v arabštině) – Obsazeno!!!
Workshop pro začátečníky s chutí šít.

ÚT 21/5 Cestovní polštář s Ludmilou Zubkovou – workshop pro maminky s dětmi
Nečekejte, až se dovolená zeptá, co jste dělali na jaře. I dlouhé cesty mohou být pohodlné. Ušijeme si známý polštář za krk, doplněný praktickou kapucí. A kdo bude chtít, přidá na něj i trochu legrace. 

ÚT 28/5 Došívání s Ikou Danielovou
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. My poradíme, vy došijete.

DUBEN 2024 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

MADE IN VESNA Ohlédnutí za posledním půlrokem v textilní dílně

ÚT 2/4
16:30 Látkové čelenky – Workshop pro maminky s dětmi s Ludmilou Zubkovou
Populární doplněk, který si ušijete mrknutím oka. Ideální do aprílového počasí i na sport. Jedna nestačí. 

ÚT 9/4
16:30 Jaro v šatníku i po bytě – kreativní šití s Ikou Danielovou
Šijeme praktické dekorace svěžích barev a vzorů. Prostírání, podsedáky, polštáře.
A kdo bude chtít, může si střihnout sukni nebo dokončit tu z minula. Máme plno krásných látek i různých střihů. Pusťte si radost z látek i k vám domů!

ÚT 16/4
16:30 Základy šití s Marií Janáčkovou. Šijeme praktické dekorace svěžích barev a vzorů. (v arabštině)

ST 17/4
16:00 – 19:30 Tvorba korálků pro folklorní sdružení Kupava – uzavřená dílna
Toto folklorní sdružení vzniklo při Ukrajinském centru v Brně v únoru 2023. Za rok působení má za sebou desítku zdařilých vystoupení, včetně účasti na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Sdružení reprezentuje ukrajinský folklor, a to nejen hudebně, ale i kroji z různých regionů Ukrajiny.

ÚT 23/4 
16:30 Náhrdelníky tradiční i současné II,  korálkový workshop s Ilnarou Dudash.
Pro velký zájem opakujeme! Jednoduchá ruční práce přinese vnitřní pohodu i pěknou ozdobu. Krása navlečená na nitku. Workshop inspirovaný slovanským folklórem. S sebou trpělivost a pinzetu).

ÚT 30/4
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + tipy na úklid šatníku
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a opravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Tentokrát si předáme pár tipů, jak provětrat skříně.

BŘEZEN 2024 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 5/3
16:30 Korálkový workshop – náhrdelníky tradiční i současné s Ilnarou Dudash. Jednoduchá ruční práce přinese vnitřní pohodu i pěknou ozdobu. Krása navlečená na nitku. Workshop inspirovaný slovanským folklórem. S sebou trpělivost a pinzetu!

ÚT 12/3 
16:30 Práce se střihem – základy a úpravy s Ikou Danielovou. Přijďte si vytáhnout střih z finských módních časopisů Ottobre. Jsou plné inspirace na oblečení pro dospělé i děti. Naučíme vás, jak se se střihy pracuje. Workshop je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

ÚT 19/3
16:30 Univerzální mikiny s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi. Do školy i na doma, do města i do přírody, mikiny se nosí všude. Jaro už sice naznačuje, ale kousek teplého oblečení vaše ratolest ještě určitě využije. Je to jednodušší než si myslíte.

NE 24/3
16:00 Scéna Vesna uvádí Divadlo DNO: Dinosauří pohádka.
Docela malá pohádka o docela malém dinosaurovi. Živě tančí, hrají a zpívají tyranosauři, sopka, přesličky, stegomyši a další. Přijďte, než vyhynem!
Autor: Jiří Jelínek a kolektiv, hudba: David Smečka, hrají: Martin Veselý, Kateřina Veselá a David Smečka. 
Dinosauří dílnička
Po pohádce zveme rodiče i s jejich dětmi k výrobě textilních doplňků, které nevyhynou. Čerstvě nasáklí inspirací si vytvoříme jednoduchý karnevalový kostým nebo malého ještěřího kamaráda. Pouze pro diváky Dinosauří pohádky. Vede Ludmila Zubkova. Kapacita omezena.
Vstupenky 100 Kč děti, 150 Kč dospělí na holenda@spolekvesna.cz

ÚT 26/3
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + vyhlášení soutěže UPMODEL. Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Zároveň vyhlásíme vítěze upcyklační výzvy UPMODEL. Stavte se šít nebo pogratulovat.

ÚNOR 2024 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

UPMODEL 2024 
Nový kousek vlastníma rukama!
Pochlubte se s tím nejlepším. Přijímáme fotografie vašich modelů vytvořených z již vytvořeného. Předělávky, sešívačky, doplňovačky.
Ten nejoriginálnější kousek bude prohlášen za UPMODEL 2024 a dostane se mu nehynoucí slávy. Kam až naše dosahy sahají)
Uzávěrka 21. března 2024, fotky posílejte na holenda@spolekvesna.cz
Těšíme se na cokoliv, čemu říkáte oblečení!
Vaše textilní dílna Vesny

ÚT 6/2
16:30 Valentýnské polštářky pro maminky a děti, s Ludmilou Zubkovou
Netypické tvary pro sladké usínání. Jeden stačit nebude. Láska do každé rodiny. Zvládnou to i začátečníci s drobotinou po boku.

ÚT 6/2
16:30 Valentýnské polštářky pro maminky a děti, s Ludmilou Zubkovou
Netypické tvary pro sladké usínání. Jeden stačit nebude. Láska do každé rodiny. Zvládnou to i začátečníci s drobotinou po boku.

ÚT 13/2
16:30 Jarní barevná sukně s Ikou Danielovou
Základy šití procvičíte na jednoduchém střihu. Univerzální delší sukně udělá parádu v každém šatníku. Tahle navíc bude jen vaše! Vzorů i materiálů máme plnou dílnu, stačí si vybrat.

ÚT 20/2
16:30 Masopust s Marií Hvozdeckou
A fašanky, ostatky, končiny. Tradiční slovanská slavnost je spjata s nezřízeným veselím, tajemnými maskami a také dobrým, tučným jídlem. Bohapusté řádění nebo koncentrovaná příprava na předvelikonoční půst? Jaké významy měly jednotlivé masky? A jak je můžeme vyrobit v textilní dílně? Nad debatou o maškarách si vyzkoušíme původní techniky a oživíme lidovou představivost. Setkání s žitou historií, která stále umí oslnit.

ST 21/2
Scénografický workshop pro amatérské divadlo s Marií Janáčkovou. Zadáno. Zájemci o další workshopy, pište na holenda@spolekvesna.cz

ÚT 27/2
16:30 Došívání s Marii Janáčkovou + Oblečení bez výčitek s Davidem Buriánkem
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Tentokrát jsme přizvali studenta FAVU, který se zabývá udržitelnou módou. Ukáže nám, jak pracovat s oblečením, aby sloužilo prakticky a udržitelně. Praktické ukázky na místě samozřejmostí.

LEDEN 2024 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 9/1
16:30 Šijeme oblečky na panenky s Ikou Danielovou
Zvlášť po Vánocích se může hodit dovednost, která dokáže ušetřit. Byť menší rozměry nemusí nutně znamenat méně práce. Výsledků tohoto jemného a trpělivého šití využijí především mladší členi domácnosti, radost z toho ale budou mít všichni.

ÚT 16/1
16:30 Drhání dnes – Macramé s Ivonou Kalamenovou
Výroba stylových provázkových doplňků. Ukážeme si základní principy, se kterými se můžete pak i sami pustit do složitějších a větších dekorací. Začátečníci vítáni!

ÚT 23/1
16:30 Elegantní kapsa s Terezou Žampachovou
Vydejte se s naší dílnou vstříc novým trendům. Ušijeme si kapsu, kterou přiděláte na jakýkoli pásek a můžete ji nosit, jak uznáte za vhodné. Ke kabátu, k bundě, na svetr. Doplněk, který překonává už okoukanou ledvinku. Materiál si vyberete u nás ze starých kabátů nebo si doneste vlastní. Autorkou vysoce stylového nápadu je sama lektorka Tereza, vývojářka jednoho brněnského salonu.
Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

ÚT 30/1
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou + jak si vybrat v second handu
Tradiční otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného. Prostor pro vaši realizaci i osvědčené první seznámení s textilní dílnou. Tentokrát doplněné o pár tipů, jak v second handech lovit s úspěchem!

PROSINEC 2023 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 5/12
16:30 Rychlé (nejen) čepice s Bohuslavou Kopeckou
Oddech, sranda a do 10 minut hotovo. Geniálně jednoduchá metoda. Má svetr díru nebo se vám líbí motiv na kalhotách? Za pár stehů z nich zvládnete vykouzlit pokrývku hlavy, šálu či nákrčník přesně podle svého gusta. Materiál máme nebo si můžete donést vlastní kousky, které čekají na druhou šanci.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 6/12
14-19 Vánoční dílnička Vesny pro děti na dvorku u nádvoří Staré radnice
komunita

16:30  Květinové tvoření – vánoční hvězda s Tamarou Strukovou
Venku teď už mnoho přírodní barevnosti nenajdeme, vám se ale stýskat nemusí. Seznámíme vás s materiálem, se kterým vytvoříte ty nejopravdovější květiny i v zimě. Foamiran překvapí svou tvárností a dlouhou výdrží. Z workshopu si odnesete vánoční hvězdu, která bude stejně krásná i za rok!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

18.00 Práce v beauty průmyslu pro Ukrajinky v České republice. Orientace na českém pracovním trhu.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
kariérní poradenství

ÚT 12/12
16:30 Do poslední nitky – Průvaník s Eliškou Bartošovou
Už naše babičky věděly, že s průvaníkem nemá ofouknutí šanci. Šitý vycpaný válec může být mnohem víc než tradiční ochrana před chladem. V dílně si vyberete látku a jako náplň poslouží odstřižky z dílny. Upcyklace v praxi. Pokud vám okna i dveře perfektně těsní, mrknutím oka můžete být z průvaníku bolster na jógu či domácí protahování.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 13/12
16:30 Plstěné vánoční ozdoby s Ludmilou Zubkovou – pro maminky s dětmi
Ozdob na stromeček není nikdy dost! Tyhle vás nebudou stát ani korunu a ještě strávíte příjemný čas s dětmi. Materiál máme, fantazie se meze nekladou. Vůně hřebíčku jako bonus.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 19/12
16:30. Došívání s Marií Janáčkovou + Furošiki – balení dárků do látek
Již pravidelná otevřená dílna pro dokončení všeho rozešitého a spravení potřebného. Tentokrát díky svátečnímu času obohaceno o workshop elegantní japonské techniky na balení dárků do látek a šátků. Obaly, které použijete, kolikrát budete chtít .
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil
Textilní dílna

Textilní hub ve Vesně na Údolní 10 je prostor pro setkávání nad ručními pracemi, místo, kde se povídá u vyšívání, pletení, háčkování, šití…, místo pro výrobu věcí, které můžou někomu pomoct. V textilním hubu se konají přednášky a workshopy a plánují exkurze.

Kontakt a registrace na workshopy Lenka Holenda Jirků, holenda@spolekvesna.czLISTOPAD 2023 VE VESNĚ

ÚT 7/11
16:30 Šijeme podzimní pončo aneb zahřátí bez rukávů s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 8/11
16:30 PRO NEMOC ODLOŽENO Drhání dnes – macramé do každé domácnosti s Ivonou Kalamenovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 14/ 11
16:30 Džíny a jejich nové životy s Marií Janáčkovou. Aneb z přebytků ze Šatníku koberečky, košíky a dekorace.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 15/11
16:30 S plyšákem na zádech prakticky s Ludmilou Zubkovou – workshop pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 21/11
16:30 Šijeme trenky pro Podané ruce s Ikou Danielovou. Už tradiční pomoc klientům Podaných rukou, připojte se!
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 28/11
Došívání s Marií Janáčkovou – otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného.
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ŘÍJEN 2023 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 3/10
16:30 Košile a halenky jako symbol ženské odvahy – Tvoříme z běžných kousků originální díla; téma měsíce s Janou Ševčík
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 10/10
16:30 Deset způsobů jak využít staré košile; téma měsíce s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 11/10
16:30 Karnevalové kostýmy s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 17/10
16:30 16:30 Deset způsobů jak využít staré košile; téma měsíce s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ÚT 24/10
16:30 Nejen čepice s Bohuslavou Kopeckou – chytré nápady na efektivní upcyklaci
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ST 25/10
16:30 Dokončujeme karnevalové kostýmy s Ludmilou Zubkovou pro maminky s dětmi
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

NE 29/10
15:00 S Vesnou po stopách Moravského Manchesteru
Inspirována již zavedenými architektonickými vycházkami i Vesna se vydává na průzkumnou cestu Brnem. Vyrážíme z naší Údolní 10, pokračujeme přes centrum s návštěvou výstavy Vlna v žití lidském v Paláci Šlechtičen a procházku zakončíme po prohlídce zábrdovických paláců a pavlačových domů na jihovýchod od centra. Cestou si povíme něco o historických souvislostech jednotlivých budov a popocháme se podzimní atmosférou moravské metropole. Přidáte se?
Registrace na holenda@spolekvesna.cz

ÚT 31/10
16:30 Došívání s Marií Janáčkovou – otevřená dílna pro dokončení rozešitého a spravení potřebného
registrace holenda@spolekvesna.cz
textil

ZÁŘÍ 2023 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 5/9
16:30 Došíváme sukně a začínáme šít harémové kalhoty s Ikou Danielovou

ÚT 12/9
16:30 Pokračujeme v šití povlečení s Ludmilou Lichenko

ST13/9
16:30 Došívání – dílna pro dokončení všeho rozešitého a spravení všeho potřebného

ÚT 19/9
16:30 Došíváme harémové kalhoty s Ikou Danielovou

ST 20/9
16:30 Druhý život materiálu – šití z banneroviny s Eliškou Bartošovou

NE 24/9
16:00 Brněnský textilní průmysl. Procházka s Martinem Koplíkem

ÚT 26/9
16:30 Čepice na zimu – pletení pro začátečníky s Olgou Vaganovou

SRPEN 2023 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

SO 26/8 až NE 3/9 jsou Vesna na Údolní i šatník na Pellicově 2c zavřené. 

ÚT 1/8
16:30 Ušijeme si novou sukni s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz

PO 7/8 až PÁ 11/8
Příměstský tábor Dobrodružství s textilem pro děti 8-12 let.
Pondělí až pátek 8 až 16 h, Údolní 10, cena 1500 Kč.
Přihlášky holenda@spolekvesna.cz

ÚT 8/8
16:30 Ušijte si povlečení s Ludmilou Ličenko
registrace holenda@spolekvesna.cz 

ST 9/8
16:30 Šijeme hračky! Dílna pro maminky s dětmi s Ludmilou Zukovou 
registrace holenda@spolekvesna.cz

ÚT 15/8
16:30 Dál šijeme sukně s Ikou Danielovou
registrace holenda@spolekvesna.cz

ST 16/8
16:30 Bannerový workshop – upcyklace
registrace holenda@spolekvesna.cz

ÚT 22/8
16:30 Nádherné textilní brože s Virou Maximovou 
registrace holenda@spolekvesna.cz

Textilní dílnu na Údolní 10 můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, na speciálních Otevřených dílnách. Informace holenda@spolekvesna.cz

ČERVENEC 2023 V TEXTILNÍ DÍLNĚ

SO 1/7 až NE 9/7 jsou Vesna na Údolní i šatník na Pellicově 2c zavřené. 

ÚT 11/7
16:30 Šijeme pytlíky na přezůvky do školy s Ludmilou Lichenko

ÚT 18/7
16:30 Šijeme povlečení s Ludmilou Zukovou 

ST 19/7
16:30 Šijeme kosmetické taštičky s Galinou Kudria
+ NOVINKA: Došívání – otevřená dílna s Marií Janáčkovou
Každý měsíc pořádáme workshopy na výrobu něco nového, ne vždy se ale stihne ustřihnout poslední nitka.Otevřenou dílnou proto dáváme prostor všem zájemcům, kteří si chtějí přijít pro radu a dokončit své rozpracované projekty.Jednou za měsíc si tak můžete přijít ušít, co potřebujete. Nejen nedodělek z naší lekce, ale také vlastní připravovaný kousek nebo opravu oblíbeného oblečení. A kdo nepotřebuje nic dokončovat, a přesto ho budou svrbět prsty, nudit se určitě nebude. Naše lektorka Marie Janáčková má připravené i doplňkové tvoření, které zvládne i začátečník bez šicího stroje!


ÚT 25/7
16:30 S radostí opakujeme workshop šití origami tašek s Ikou Danielovou

Rregistrace na akce kalendar@spolekvesna.cz

Textilní dílnu na Údolní 10 můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, ve všední dny od 8 do 20 h.

ČERVEN V TEXTILNÍ DÍLNĚ

ÚT 6/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Upcyklační workshop s avantgardní módní umělkyní Janou Ševčík. 

SO 10/6
13:00-19:00
Vesna na Brno Pride Week, upcyklační workshop, Björnsonův sad

PO 12/6
16:30-19:30
Letní šátky s Marií Janáčkovou

ÚT 13/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Textilní módní doplňky s Ikou Danielovou

NE 18/6
16:00-19:00 
Textilní doplňky + otevřená dílna s Ikou Danielovou

PO 19/6
16:30-19:30  Základy šití s Ludmilou Ličenko

ÚT 20/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Bavlněné tašky s Ludmilou Ličenko 

ST 21/6
10:00-13:00 Základy šití s Virou Maksimovou

PO 26/6
18:00 Made in Vesna – přehlídka upcyklovaných modelů a výrobků textilní dílny

ÚT 27/6
16:30 Na kus řeči a kus práce
Kosmetická taštička s Halinou Kudria

ČT 29/6
18:00 Šaty dělají člověka, ale kdo dělá šaty – fast x slow fashion v České republice. Konverzační klub, moderuje Romana Tomášková

Textilní dílna na Údolní 10
Textilní dílnu můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, ve všední dny od 8 do 20 h a v neděli od 14 do 19 hodin.

KVĚTEN 2023 VE VESNĚ

ÚT 2/5
16:30 Panenky-motanky – ochranné amulety. Tamara Hadas 

Čt 4/5
16:30
Příprava na Coronation Garden Party – vyrábíme květinové dekorace z papíru a  recyklovaného textilu, lektorka Marie Janáčková

Út 9/5
16:30
Ruční výšivka. Symbolika barev a tvarů. Lektorka Valentina Chmarska 

Út 16/5
16:30
Recyklace oblečení jako filozofie a dovednost. Donny Kyoto

Út 23/5
16:30
Origami tašky – zajímavé tašky, větší či menší, šité jako skládačka, s Ikou Danielovou.

Po 29/5
16:30
Ze šatníku na scénu! – upcyklační workshop se scénografkou Janou Prekovou

Út 30/5
16:30
Příprava sedacích venkovních polštářů a dek na letní příměstský tábor. Lektorka Ika Danielová.

DUBEN 2023 VE VESNĚ

Textilní dílnu můžete po domluvě využít i v době mimo probíhající program, ve všední dny od 8 do 20 h a v neděli od 14 do 19 hodin.

2/4-30/4 Výstava výrobků z první fáze projektu Textilní hub
S finanční podporou statutárního města Brno a Kreativního Brna.
Výstavu lze zhlédnout v době konání programů nebo po domluvě.
Textilní dílna

Út 4/4 16:30 Velikonoční věnce s Tetjanou Šendryk
Na kus řeči a kus práce

St 5/4 15:00-17:00 Kreativci do šatníku! Návštěva kreativních profesí v šatníku.

Út 11/4 16:30-19:00 Připravme se na léto. Ušijeme si jednoduché oděvy, plátěnky, pytlíčky, kapsičky a jiné nezbytnosti.
Na kus řeči a kus práce

Út 18/4 16:30-19:00 Hipster kalhotky z úpletů a gumiček. Šijeme originální prádlo
Na kus řeči a kus práce

ÚT 18/4 16:30-19:00 Ručně pletené deky a povídání o proměně ručních prací.
Na kus řeči a kus práce

Út 25/4 16:30 Patchwork pro začátečníky s Virou Maksimovou
Na kus řeči a kus práce


Březen 2023

2.3. 16 h Exkurze do dílny Brno tiskne, registrace na syslova@spolekvesna.cz 

7.3. 16:30 h Na kus řeči a kus práce: Výroba ukrajinských motanek (magické panenky) s Tamarou Hadas, registrace na kalendar@spolekvesna.cz 

14.3. 16:30 h Na kus řeči a kus práce: Přijďte si opravit oblečení, registrace na syslova@spolekvesna.cz 

16.3. 16:30 h Šití pánských trenek

21.3. 15-20 h Jako nové! Upcycling – jak ze starého udělat nové
Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz.

23.3. 16:30 h Macramé, registrace na syslova@spolekvesna.cz 

26.3. 16:30 h Šití pánských trenek

28.3. 16:30 h Na kus řeči a kus práce: Vyšívání na tašky nebo trička s Valentinou Hmarskou, registrace na kalendar@spolekvesna.cz 

Čt 30/3 17:00
Ukončení projektu a zahájení výstavy
Česko-ukrajinské zašívánky
ve čtvrtek 30. března 2023 od 17 hodin
na Údolní 10
Od listopadu 2022 do března 2023 jsme se setkávaly v naší rodící se textilní dílně. Pod rukama desítek žen z Česka, Ukrajiny i zbytku světa vznikaly předměty pro radost i k užitku. Společně jsme se učily nové techniky, testovaly nové materiály, bavily se o životě a plánovaly další tvůrčí činnosti.
Přijďte se podívat na výstavu výrobků, které za těch několik měsíců v naší dílně vznikly. Můžete přinést i vlastní výrobky – a případně je v průběhu večera dokončit nebo vylepšit.
Oslavme tedy obrodu rukodělné Vesny a vykročme vstříc novým textilním dobrodružstvím!

Únor 2023

Neděle 5. 2. od 16:00, textilní hub
Háčkování šílených masopustních masek

Úterý 7. 2 od 16:30, textilní hub
Na kus řeči a kus práce – workshop
Pletená srdce na svatého Valentýna od Tetiany Shendryk

Čtvrtek 9. 2. od 17:00, textilní dílna
Šití pánských trenek pro lidi bez domova

Úterý 14. 2. od 16:30, textilní hub
Na kus řeči a kus práce – workshop
Tisk na textil

Úterý 21. 2. od 15:00 do 20:00, celý dům
Co všechno umíme použít znovu?
Re-use a recyklace jako důležitá složka udržitelného chování
Workshopy na téma recyklace a zero waste
Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz.

Neděle 26. 2. od 16 hodin, textilní dílna
Šití pánských trenek pro lidi bez domova

Úterý 28. 2. od 16:30, textilní hub
Na kus řeči a kus práce
Textilní stojánek na mobilní telefon nebo tablet od Galyny Kudrya


Leden 2022

13. 1. od 17:00
Daniela Mikulášková: Zahrada nesplněných snů
Komentovaná prohlídka výstavy ve Vile Löw-Beer.
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

16. 1. od 18:00
Tetyana Nikolayeva: Kreativní rekonstrukce lidových krojů, 3D papírové modely
Jurkovičova jizba –⁠ vernisáž výstavy

19. 1. od 17:00
Vyšívací workshop se Zašívárnou
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

24. 1. od 15:00 do ⁠20:00
Energetická past: Jak pomocí textilu zateplit byt

Za podporu děkujeme Nadaci Via, Nadaci pojišťovny Kooperativa a Seznam.cz.

25. 1. od 17:00
Tetyana Nikolayeva: Workshop k výstavě
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

31. 1. od 16:00
Designlab v Moravské galerii

Prohlídka s ukázkou vyšívacího stroje.
Přihlášky: sarka@zasivarna.eu

Dílna je přístupná po domluvě i mimo tyto termíny. Potřebujete si upravit oblečení, ušít dětem kostým na karneval…? Ozvěte se!


Prosinec 2022

4. 12. od 14:00 do 18:00
Otevřená dílna a šití trenek, ručníčků, žínek

8. 12. v 16:00
Adventní návštěva výstavy lidové kultury v Moravském zemském muzeu
Speciálně pro návštěvníky Textilního hubu a Vesny jsme domluvili soukromou prohlídku stálé expozice lidové kultury na Moravě v Paláci šlechtičen. Výstavou nás provede Šárka Prokešová, kurátorka sbírky maleb na skle, plastiky a textilu.Pokud se s námi do muzea chcete podívat, prosím rezervujte si své místo na e-mailu sarka@zasivarna.eu, počet lidí je omezený.

11. 12. od 14:00 do 17:00
Otevřená dílna a šití trenek, ručníčků, žínek

15. 12. od 14:00 do 17:00
Otevřená dílna a šití trenek, ručníčků, žínek


Listopad 2022

1.11. v 18:00 
Miroslava Oulehlová popovídá o historii ručních prací ve Vesně v Jurkovičově jizbě

6.11. v 17:00
Otevřená dílna – šití (nejen trenek), vyšívání, pletení… a povídání
Možnost návštěvy Jurkovičovy jizby

8.11. v 17:00 
Otevřená dílna – šití (nejen trenek), vyšívání, pletení… a povídání     

13.11. v 17:00 
Otevřená dílna – šití (nejen trenek), vyšívání, pletení… a povídání
Možnost návštěvy Jurkovičovy jizby

16.11. v 18:00
Julija Tormyševa Česká a ukrajinská výšivka, přednáška 

20.11. v 17:00
Otevřená dílna – šití (nejen trenek), vyšívání, pletení… a povídání
Možnost návštěvy Jurkovičovy jizby

27.11. v 17:00
Workshop s Vendulou Šádovou Šití textilních broží 
Možnost návštěvy Jurkovičovy jizby

ŘÍJEN 2022

4. 10. 2022 v 18:00
Ladislav Zikmund-Lender: Ornament a dobro anebo Adolf Loos neměl pravdu. Přednáška

16. 10. 2022 v 17:00
Šijeme trenky pro klienty denního centra na ulici Vlhká, které spravuje organizace Podané ruce. Stroje, látky, střihy i gumy máme!

24. 10. v 18:00
Společná dílna: budeme společně vyšívat, plést, háčkovat, drhat a u toho si povídat o životě a vůbec.

30. 10. 2022 v 17:00
Šijeme trenky pro klienty denního centra na ulici Vlhká, které spravuje organizace Podané ruce. Stroje, látky, střihy i gumy máme!