Informace a registrace na workshopy: Eva Kaličinská, kalicinska@spolekvesna.cz
Sborník A celé město voní po kamenné růži ke stažení
Poezie Brna očima (nejen) cizinců
Projekt A celé město voní po kamenné růži, pojmenovaný podle verše Jana Skácela, navazuje na úspěšný projekt Můj život s Brnem, do kterého se v roce 2023 zapojily desítky „nových Brňanů a Brňanek“ různého původu. Cizinci sepsali krátké příběhy o svém vztahu k Brnu, na tyto texty reagovali další účastníci během série workshopů vedených brněnskými umělci.
První část projektu je zaměřena na literární tvorbu. Mnoho cizinců a cizinek žijících v Brně má zájem objevovat českou kulturu hlouběji, reagovat na ni a dokonce se na ní i podílet.
S oporou projektu Brno poetické (www.brnopoeticke.cz) a několika setkání s literáty chceme povzbudit jejich zájem o poezii spojenou s Brnem a případně i jejich vlastní tvůrčí ambice. Vyzýváme cizince žijící v Brně, aby sepsali krátké poetické útvary na téma “poezie Brna” – lyrická próza / báseň / haiku / variace na lidovou píseň. Záměrně jsme vybrali tento žánr, protože se lidí dotýká hlavně na emocionální úrovni. Cizinci se potýkají s jazykovou bariérou a když slovní zásoba nestačí, působí na nás poezie jako kondenzovaná forma jazyka.
Ve výtvarné části budou účastníci ilustrovat nově vzniklé literární útvary nebo již existující díla o Brně (Blatný, Kainar, Skácel, Mikulášek, Krchovský, Ohnisko…). Workshopy povedou brněnští umělci a umělkyně a pedagogové uměleckých škol, důraz bude kladen na různorodost technik a přístupů.
Workshopů se primárně zúčastní cizinci a cizinky žijící v Brně, ale i Češi a Češky, otevřené budou pro všechny generace. Workshopy tedy vytvoří prostor pro společnou interkulturní a mezigenerační tvorbu.
Malá recenze na královnu
Pro pokoj svědomí za odpuštění hříchů
a bez omítky
z režného jen zdiva
Eliška Rejčka vdova po dvou králích
na Starém Brně kostel postavila
Překrásný je to chrám
i hříchy byly krásné
však také vytesali v kružbu nad okna
milostnou růži kameníci
jak si to přála zbožná královna
A celé město voní po kamenné růži
trolejbus píseň o Elišce zpívá
řečené Rejčka
co na Starém Brně
od dávných lásek v kryptě odpočívá
Skácel, Jan: A znovu láska [1991], in: Básně II, ed. Jiří Opelík, Brno: Blok 1996
A celé město voní po kamenné růži
Literární a výtvarný projekt určený lidem žijícím v Brně, bez ohledu na původ či jazyk.
Zaslouží si Brno báseň ve vašem rodném jazyce?
Troufnete si na poezii v češtině?
Přidejte se k autorům a autorkám, které se zatím pokusily popsat Brno poetickými prostředky!
Svoje díla zasílejte na kalicinska@spolekvesna.cz
Zasíláte nám BÁSNĚ O BRNĚ! Děkujeme a těšíme se na další!
DUBEN
„V Brně zas prší opravuji občas prší“ (František Listopad)
ČT 4/4
17:00 Workshop tvůrčího psaní s Petrem Michálkem, rektorem JAMU
KVĚTEN
Miláčku, Brno, ty mě neošidíš. (Zeno Kaprál)
ÚT 7/5 v 16:00 Animační workshop se Šimonem Křížem inspirovaný básní Zena Kaprála Směnárna: Miláčku, Brno, však tě neubude/ Počítám dobře, na dům souhlasíš. / Valéry střech z tvé pokladnice chudé, / krvavé kmenty čmýr, jsou zaschlé již. Půjde o formu ploškové animace a pixilace. Zájemci si můžou stáhnout aplikaci stop motion studio.
registrace: kalicinska@spolekvesna.cz
Videa z workshopu:
PO 20/5
16:00 Umění z půdy. Workshop s Ester Hotovou.
Vdechněme společně druhý život generickým krajinkám a anonymním portrétům! Srdečně vás zveme na workshop koláže ve jménu upcyklace. Revitalizujme společně zapomenuté a zašlé s využitím nového a nadbytečného. Dílna je vhodná i pro výtvarné začátečníky. Postačí nůžky, lepidlo a velká porce představivosti.
registrace: kalicinska@spolekvesna.cz
ČERVEN
Dobrý den Brno / vstávej / a toto jen aby řeč nestála (František Halas)
PO 3/6
16:00 Workshop graffiti na dvoře Vesny anebo Pořád máme volné zdi!
Pro dospělé i děti od 8 let.
registrace kalicinska@spolekvesna.cz
ST 26/6
16:00 Kitchen print s Beatou Spáčilovou
Tiskařský workshop seznámí příchozí z možností využití grafických technik – tisku z výšky a hloubky. Snadno a rychle netoxicky a recyklovaně. K tisku použijeme kuchyňské vybavení jako jsou lžička, nůž nebo mlýnek na těstoviny. Vrátíme se tak do prvních „kuchyní“, v nichž vznikaly v 60. až 70. letech první feministické tisky.
Beata Spáčilová (1981) je umělkyně a vysokoškolská pedagožka. Vyučuje na Fakultě výtvarných umění v Brně a na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Kromě BRNO ŠIJE založila také otevřenou sítotiskovou dílnu BRNO TISKNE. Ve volném čase jezdí na kole, vaří marmelády, venčí psa a mazlí kočku.
ČERVENEC
Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil… (Vítězslav Nezval)
ČT 18/7
17:30 Návštěva rezidence Café Kaprál. Brněnská poezie na půdorysu bytu brněnského básníka Zena Kaprála na Údolní. Po prohlídce rezidence návštěva Měsíce autorského čtení: 19.00 Čchen S’-chung (Tchaj-wan): Maják pro ty, kteří jsou neprávem na okraji, 20.30 Michal Ajvaz: Města, logos, pasáže. Projekt A celé město voní po kamenné růži.
ÚT 30/7
14:00-16:00 Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil… Akvarelový workshop s Pavlem Pražákem. Ilustrace inspirované detaily brněnské architektury. Technika kombinace tenkých fixů a akvarelové barvy, volná automatická kresba.
SRPEN 2024
V ulicích jak na paloučku stříbrném (Josef Kainar)
ÚT 6/8
14:00 Plenér Vesna. Láká vás malovat a kreslit přímo po širým nebem? Přijďte zdokonalit svoje malířské a kreslířské schopnosti na workshopu s Karolinou Auzkou. Pro děti i dospělé.
ZÁŘÍ 2024
Ještě že nemusím například do Brna (J. H. Krchovský)
ÚT 10/9
16:00–18:00 Koláže s Ester Hotovou. Workshop koláže v duchu recyklace. Vdechněme opět druhý život generickým krajinkám a anonymním portrétům!
PÁ 20/9
13:00-15:00 Workshop s Terezou Švandovou. Tvůrčí setkání s cílem vytvořit díla pomocí kombinované techniky.
Říjen 2024
Špilberk nemusí mít komplex z Hradčan (Karel Škrabal)
ST 2/10
17:00 Brno poetické. Prof. Jiří Trávníček nás seznámí s literárním portálem www.brnopoeticke.cz a s některými aspekty brněnské poezie.
Jak vznikl a funguje portál Brno poetické, jaký je klíč k výběru zařazených autorek a autorů, jakým způsobem jsou vybírána díla k překladu atd.
PÁ 4/10
13:00 Jako když tiskne… Workshop s Bělou Zemánkovou. Technika tisku: kresba vlastních motivů, rytí, barevný tisk.
ČT 17/10
19:00 Kulatý stůl: umělecké překlady mezi člověkem a technologií; lze čtenářské vnímání díla oprostit od znalosti autora?
Kulatého stolu se zúčastnilo deset osobností brněnské kulturní a nakladatelské scény a aktivní umělci a umělkyně a zástupkyně Vesny (germanistka, překladatelka a pedagožka Petra Koryčánková, sociolog architektury a pedagog Rostislav Koryčánek, básník Ivan Petlan, spisovatelka Dora Kaprálová, nakladatelé Petr Minařík a Pavel Řehořík, literární produkční Barbora Reinerová a Věra Taha, bohemistka a redaktorka Barbora Antonová, bohemistka, pedagožka a sociální pracovnice, koordinátorka projektu A celé město voní po kamenné růži Eva Kaličinská).
Jedním z témat kulatého stolu byl výběr nejlepšího díla v projektu A celé město voní po kamenné růži. Účastnice a účastníci dospěli k názoru, že je velmi těžké stanovit pořadí v tak nesourodém souboru děl. Navzdory velkým rozdílům mezi jednotlivými díly zejména co do formy je každá z básní zajímavá tím, jak odráží kulturní i jazykové zázemí autorů a autorek, jejich životní zkušenosti a postoj k Brnu. Všem tedy bude uděleno čestné uznání.
Podle koordinátorky projektu přicházejí i po uzávěrce další díla, podpora literární tvorby Brňanů a Brňanek bez ohledu na jejich původ a jazyk bude tedy ve Vesně pokračovat.
PÁ 18/10
13:00 Performace a poezie v Divadle Husa na provázku. Workshop určený studentům programu Let’s Grow! centra JCMM, navazující na komentovanou prohlídku DHNP, pod vedením herečky Terezy Marečkové.
ČT 31/10
17:00 A celé město voní po kamenné růži – závěrečné setkání autorů a veřejnosti, uvedení sborníku a zahájení výstavy