Společný projekt Vesny a organizace In IUSTITIA zaměřený na prevenci a řešení problémů souvisejících s předsudečným násilím. In IUSTITIA provede zaškolení hlavního projektového týmu, zaměstnankyní Vesny, lektorek a dobrovolnic v Šatníku, jak postupovat v případě, že se na ně klientka obrátí s žádostí o pomoc při řešení násilí, případně když jsou svědky takového násilí.
Setkání budou určena zejména ženám ze všech dotčených komunit (česká, resp. romská, ukrajinská, ev. muslimská ad.). Proběhnou formou společných doprovodných aktivit – vaření, ruční práce, výtvarné činnosti…, aby se ženy zbavily stresu a obav ze sdílení svých příběhů či příběhů svých blízkých.
Očekáváme, že se zvýší povědomí o předsudečném násilí v cílové skupině a o možnostech, jak mu čelit, jak ho
nahlašovat, kde hledat podporu a jak se domoci spravedlnosti. V ideálním případě se sdílením stejných zkušeností
prohloubí vazby mezi ženami z jednotlivých komunit.
PÁ 16/8
Zahájení projektu Česko bez předsudků – Vzděláváním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí
Tříčlenný tým Vesny se zúčastnil úvodního školení v Praze společně s organizacemi Romea, Transparent a Ukrajinské centrum Praha.

ČT 22/8 17:00–20:00 Vesna na talíři
Naučte se vařit podobná jídla z různých kuchyní – pierogy: Jacek Slewczuk (PL), pišot: Jana Fedáková (CZ), varenyky: Svitlana Fedorenko (UA)


ÚT 22/8
12:00-16:00 Školní den v Šatníku



ÚT 17/9
17:00-20:00 Vesna na talíři. Závitky – dolmades, holubci, golubki, sarma… stejný princip, různé vychytávky v receptech jednotlivých kuchyní. Jana Fedáková, Jacek Slewczuk a Svitlana Polák.


ČT 26/9
12:00-16:00 Převlékáme Šatník do podzimního.


ÚT 8/10
17:00-20:00 Vesna na talíři. Tentokrát pečené taštičky – pirožky, šišbarak. Společně připravujeme podobná jídla odlišných kuchyní. Tentokrát vaří Mawia Najjar Dit Midani (Sýrie) a Svitlana Orlova (Ukrajina).


ST 16/10
Setkání studentek střední školy umění a designu v textilní dílně.

ČT 14/11
17:00-20:00 Vesna na talíři. Brambory nastrouháme… Bramboráky, placki ziemniaczane, deruny, haruľa – vaříme podobná jídla z různých kuchyní.



14/12
Společné vaření – nejlepší salát na Údolní


16/12
Voršilky
V rámci naší podpory osobám, které čelí předsudečnému násilí, poskytujeme poradenství také v největším humanitárním ubytování pro ukrajinské uprchlíky v Brně.
V tomto ubytování, které už znáte jako „voršilky“, žije dlouhodobě přibližně 50 osob, od otevření v roce 2022 se tam vystřídala zhruba stovka osob. Jde převážně o ženy s dětmi. Ty se od svého příchodu do České republiky vypořádávají se svou zranitelností a bohužel se i potýkají s předsudečným násilím.
Děje se tak zejména ve veřejném prostoru, ale také když se ucházejí o zaměstnání a hledají bydlení, a bohužel i když hledají pomoc v lékařských zařízeních či státních institucích.
Tato situace často vede k dalším traumatům a zhoršuje jejich schopnost integrace do české společnosti.
Díky podpoře organizace In IUSTITIA, Nadace Via a společnosti T-Mobile CZ pomáhá naše sociální pracovnice Kamila Bartoníčková těmto lidem zorientovat se v této problematice, čelit takovým situacím a hledat cestu k řešení.
Voršilky vznikly díky obrovské podpoře a nasazení desítek dobrovolnic a dobrovolníků, kteří vybudovali pro rodiny na útěku před válkou zázemí pro život v Brně.
Ve spolupráci s dalšími organizacemi můžeme nyní těmto zranitelným lidem zajistit bezpečné prostředí pro otevřené sdílení zkušeností a problémů a poskytovat následnou komplexní pomoc.

ČT 8/1
Workshop pořádaný odbornicemi z In IUSTITIA pro pracovnice re-use centra Šatník.

V rámci projektu Vzděláním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí proběhl workshop v re-use centru Šatník pro naše cenné dobrovolníky a dobrovolnice a koordinátorky směn.
Desítky našich dobrovolníků se běhém své práce v Šatníku velmi často setkávají se zranitelnými osobami, které se stávají obětmi (nejen) předsudečného násilí. Znaky tohoto typu útoků může být někdy těžké odhalit, oběti podceňují svá práva, bagatelizují své pocity a nevědí, kde se mohou domoci pomoci. Často jsou to právě naše dobrovolnice, které mohou tyto lidi a násilí rozpoznat a zprostředkovat první, velice cenný krok potřebné podpory.
Odbornice na problematiku, sociální pracovnice a právnička organizace In IUSTITIA, připravily pro tyto naše dobrovolnice workshop, během kterého měly možnost seznámit se s konkrétními indikátory předsudečného násilí, s legislativou související s problematikou předsudečného násilí, ale hlavně možnost sdílet příklady a dotazy přímo ze své praxe. Vedle navázání kontaktu a rozvoje spolupráce zúčastněných bylo největším přínosem setkání
vědomění si, že nejdůležitějším krokem při setkání se s obětí předsudečného násilí je poskytnutí opory, prokázání respektu k oběti a jejím pocitům, validace emocí a nasměrování k odborné pomoci.
ÚT 17/2
Kde hledat pomoc, jste-li obětí předsudečného násilí
Předsudečné násilí, které je založeno na diskriminaci a nenávisti vůči určité skupině lidí kvůli jejich jinakosti, může mít vážný dopad na psychické i fyzické zdraví obětí.
V procesu zotavení se po zkušenostech s předsudečným násilím a při vyrovnávání se s traumatem pramenícím z této zkušenosti hraje klíčovou roli odborná psychologická pomoc a podpora.
Pomoc psychologů a psycholožek je v takových případech neocenitelným nástrojem, protože se zaměřuje na několik klíčových aspektů, které pomáhají obětem tyto zkušenosti zpracovat.
Vytváření bezpečného prostředí pro sdílení
Vytvoření bezpečného a podpůrného prostoru, kde mohou oběti vyjádřit své pocity a obavy, je klíčové. Psychologové a psycholožky poskytují prostor pro otevřený a nesudící rozhovor, což pomáhá obětem vypořádat se s emocemi, jako je například strach, hněv nebo zklamání.
Emocionální podpora a validace této zkušenosti
Z vlastních zkušeností víme, že oběti zažívají pocity viny, studu nebo se bojí, že jejich pocity nebudou dostatečně pochopeny. Vedle dalších odborníků jsou to právě psychologové, kdo obětem předsudečného násilí pomáhá uznat a validovat jejich pocity a podporují v tom, aby se cítily bezpečně a věděly, že jejich zkušenost je legitimní a zasluhuje si pozornost.
Zpracování traumatu
Předsudečné násilí může vést k dlouhodobým traumatům. Terapie pomáhají obětem zpracovat negativní zážitky a začít je integrovat do jejich životního příběhu. Jsou zaměřeny nejen na porozumění minulosti, ale i na efektivní zvládání budoucích stresových situací, které mohou v obětech vyvolávat pocity úzkosti či strachu. Cílem psychologické podpory je minimalizovat jejich destruktivní vliv na psychiku a umožnit obětem znovu získat kontrolu nad svým životem.
Posílení sebedůvěry a resilience
Oběti předsudečného násilí často procházejí obdobím, kdy ztrácejí důvěru v sebe sama a v ostatní lidi kolem sebe. Odborná psychologická pomoc může pomoci obětem obnovit jejich sebedůvěru a rozvíjet vnitřní sílu potřebnou k tomu, aby se vyrovnaly s těžkými situacemi. Podpora v rozvoji odolnosti (resilience) je zásadní pro znovuobnovení smysluplného života a pro ochranu před dalším negativním dopadem předsudečného násilí. Psychologická pomoc může zahrnovat i práci na obnově vztahů s ostatními lidmi, na zlepšení životní pohody a na obnově rovnováhy mezi tělesným a duševním zdravím.
Pokud potřebujete podpořit v procesu uzdravování se po zkušenosti s předsudečným násilím, můžete se obrátit
– na Olgu Vaganovou Golovko, která zprostředkuje kontakty na psycholožky: +420 773 733 816, kalendar@spolekvesna.cz
– na sociální pracovnici Kamilu Bartoníčkovou: +420 739 320 643, petrova@spolekvesna.cz
– na organizaci In IUSTITIA: +420 773 177 104, poradna.brno@in-ius.cz
ST 12/3
Nad pizzou o útocích a nevyžádaných kontaktech na internetu s Vesnou a In IUSTITIA pro teenagery.

Tento projekt byl podpořen v rámci grantové výzvy T-Mobile: Česko bez předsudků.
