Cyklus workshopů vedených brněnskými umělci a architekty, zaměřený na inkluzi opomíjené skupiny dětí a mladých. Veřejný prostor většinou nerespektuje potřeby této skupiny. Jakmile děti odrostou dětským hřištím, začnou ve veřejném prostoru “překážet”. Hlavní potřebou této skupiny je scházet se a trávit neformálně volný čas. Část naší cílové skupiny nemá prostředky na zaplacení volnočasových aktivit (sport, kroužky), někteří žijí ve stísněném prostoru s dalšími osobami. V parcích a dalším kultivovaném prostoru se s nimi nepočítá, jejich chování je v rozporu s očekáváním dalších skupin, jsou hluční a nápadní. S postupující gentrifikací ubývá „nekultivovaných“: míst, brownfieldy, plácky, nespravovaná zeleň, upravují se vnitrobloky – tím se svým způsobem „privatizují“ pro konkrétní skupiny (malé děti, senioři). Veřejnost hlásá, že mládež má málo pohybu a “sedí doma”, zároveň jí však paradoxně brání v užívání veřejného prostoru.

Projekt volně navazuje na cyklus workshopů Čí je tohle město, který se konal v roce 2024.
ArtCafé, ČRo 3. 4. 2025: Architektura jako prodloužená ruka empatie.
Rozhovor s Rostislavem Koryčánkem, Barborou Ponešovou a Stanislavem Průšou z Fakulty architektury VUT v Brně. S brněnskou architekturou Vesna úzce spolupracuje, studující ateliéru Barbory Ponešové a Marie Joja provedli ve Vesně na Údolní i v Šatníku na Pellicově spoustu zásahů. A zapojeni budou i to stávajícího projektu Budoucnost je teď!
ST 16/4
17.00–19.00 Jaké role hrají města anebo Urban Forum of Urban Kids
Jaké místo mají děti ve městě? Veřejná diskuse s odborníky na městský prostor objasní, jak mohou mladší generace přispět k jeho utváření. Obracíme se na média i širší veřejnost s otázkou, jak umožnit dětem a teenagerům zapojit se do tvorby a vylepšování veřejných míst.
Účastníci panelové diskuze:
» Mgr. Barbora Vacková, Ph.D., socioložka, vedoucí Katedry občanské výchovy PdF MU
Barbora Vacková je socioložka, která se zaměřuje na urbánní studia, sociologii architektury a některé mocenské projevy v urbanismu měst od 19. století do současnosti. Dále se věnuje tématům ochrany historického dědictví v městské i ne-městské krajině. Aktuálně je vedoucí katedry občanské výchovy na Pedagogické fakultě MU, kde vyučuje předměty z oblasti sociálních věd.
» Ing. arch. Lukáš Soukup, městský architekt Jindřichova Hradce (Projekt Teenagers)
Lukáš Soukup je vystudovaný architekt, který se kromě projektového managementu věnuje také práci městského architekta v Jindřichově Hradci. Jeho externí působení v Jižních Čechách, kromě přípravy strategických rozvojových projektů, zahrnuje také osvětové akce pro veřejnost a práci s mládeží. V loňském roce sestavil a koordinoval pracovní skupinu Teenagers, zabývající se právě prací s mládeží a obecně mezigeneračním dialogem.
» Mgr. Bc. Pavla Novotná, Ph.D., odborná asistentka, Katedra výtvarné výchovy PdF MU
» doc. PaedDr. Hana Stadlerová, Ph.D, Katedra výtvarné výchovy PdF MU
» Ing. arch. Marie Joja, Ph.D., Ing. arch. Bára Ponešová, Ph.D., za spolupořádající Archipop (Placemaking Brno)
» zástupci ze ZŠ Antonínská (do projektu jsou zapojeni žáci 1. stupně)

ST 23/4
17.00–19.00 Nepřístupná přístupnost aneb Město pro všechny
Procházka Údolní a interaktivní přednáška Mileny Antonovičové na téma, proč je důležité navrhovat veřejný prostor tak, aby byl přístupný pro všechny: jak se na město dívají různé skupiny obyvatel – například senioři, rodiče s kočárky nebo lidé na vozíku, jak drobné úpravy mohou zlepšit dostupnost a pohodlí veřejného prostoru, jaké jsou principy inkluzivního designu. Poznatky využijeme v následných workshopech projektu Budoucnost je teď.
Bez registrace
