Vesna – bezpečný přístav pro rodiny prchající před válkou, reg. č.: CZ.03.02.01/00/23_054/0003930
Projekt Vesna – bezpečný přístav pro rodiny prchající před válkou nabízí komplexní podporu ukrajinským ženám a jejich rodinám v Brně a okolních ORP. Opíráme se o intenzivní práci s cílovou skupinou od února 2022 a průběžné zjišťování aktuálních potřeb cílové skupiny. Služby zahrnují nízkoprahovéi specializované poradenství, psychologickou podporu, podporu bydlení, aktivity směřující k lepšímu začlenění na pracovní trh, rozvoj studijních a pracovních kompetencí u dospívajících, aktivizaci prostřednictvím dobrovolnictví.
Hlavním cílem projektu je v období v období mezi 1. 7. 2024–30. 6. 2025 usnadnit integraci do české společnosti 480 osobám prchajícím před válkou na Ukrajině a pobývajícím v Brně a okolních ORP.
Tohoto cíle dosáhneme prostřednictvím dílčích cílů projektu:
- zvýšení informovanosti a zasíťování v rámci nízkoprahového poradenství, komunitních akcí,
- zlepšení integrace, získání nových kompetencí v rámci dobrovolnické činnosti
- zvýšení psych. odolnosti rodin (dětí i dospělých) nabídkou individuálních i skupinových terapií, zajištění služeb pro rodiny se specifickými potřebami, naplňování potřeb žáků a studentů v českém systému
- podpora stabilního bydlení CS
- zlepšení přístupu CS na pracovní trh – integrační kurzy, zaměřené na seznámení s pracovním prostředím v ČR (právo, zvyky, etika)
- zvýšení profesních a studijních kompetencí dospívajících
V rámci projektu jsou realizovány zejména následující aktivity:
- Šatník – poradenské centrum
Do šatníku chodí lidé s nižším socioekonomickým. statutem, často ti, kdo nevyužívají jinou pomoc. Tým šatníku zjišťuje jejich potřeby a poskytuje nízkoprahové poradenství. Prostřednictvím klientů lze zjistit i potřeby dalších osob zcela mimo systém. Šatník je otevřen 3× týdně 10–17 h.
- Péče o rodinu a děti, terapeutická a poradenská podpora včetně krizové intervence
Psychika žen a jejich rodin se zhoršuje (únava, frustrace z chudoby a nekvalifikované práce, chybí mužský prvek, ženy pečují o rodinu v ČR i v UA). Děti a dospívající řeší konflikty ve školách, dospělí v zaměstnání. Vesna nabízí škálu podpůrných opatření, individuálních i kolektivních, a napojení na odborné služby.
- Podpora bydlení
Bydlení řeší naši klienti velmi často. Sociální pracovnice poskytuje informace o legislativním rámci ubytování osob s dočasnou ochranou, pomáhá s orientací na trhu s bydlením, spolupracuje s dalšími organizacemi (SIMI, OPU). Komunitní a sociální pracovnice v ubytování u voršilek poskytují nepřetržitou podporu ubytovaným zranitelným osobám.
- Podpora profesního rozvoje u dospělých
Vzdělané Ukrajinky jsou na českém pracovním trhu prekarizovány, roste tedy poptávka po zvýšení kvalifikace. Kurzy budujeme na základě průzkumu potřeb CS, vedou je zkušení čeští i ukrajinští lektoři. Vzhledem k větší diverzifikaci CS dávají smysl kurzy s menším počtem účastníků a individuálnějším přístupem. V odpoledních hodinách nabízíme účastníkům hlídání dětí.
- Rozvoj kompetencí u dospívajících
Dospívající a mladí dospělí jsou v obzvlášť složité situaci, mnoho osob ve věku 14–20 let (zčásti nezletilí bez doprovodu) propadlo sítem vzdělávacích možností. Aktivitami je podpoříme v tom, aby setrvaly ve vzdělávacím systému, případně do něj vstoupily. Pro dospívající pořádáme kurzy zaměřené na rozvoj kompetencí v oborech, které studují nebo se chystají studovat, na zvýšení povědomí o studijních příležitostech a pracovním trhu.