Podporujeme ženy a jejich rodiny při hledání nejvhodnější péče v oblasti fyzického, psychického i sociálního zdraví. Široké veřejnosti zprostředkováváme informace a služby týkající se sociálních a zdravotních problémů. Srozumitelně informujeme i o složitých zdravotních tématech, pořádáme přednášky, kulaté stoly, semináře. Zabýváme se otázkami na sociálně-zdravotním pomezí. Vytváříme zázemí pro setkávání pacientských sdružení. Spolupracujeme s odbornými zdravotními a sociálními institucemi.
Zájemci o využití komunitní místnosti pro setkání pacientských sdružení nebo další akce zaměřené na zdraví, spojte se s námi: antonova@spolekvesna.cz
LEDEN 2024
ČT 25/1 18:00 Co všechno nevíme o long covidu. Setkání s prof. Julií Dobrovolnou.
Souhrn z přednášky a diskuse:
Long covid (také post covid) postihuje tak velké množství osob, že jej nelze řadit mezi vzácná onemocnění. Tisíce lidí v Česku, od malých dětí přes teenagery až po dospělé v aktivním věku a seniory, long covid vyřazuje z běžného života, některé částečně, některé zcela. Pacienti se nedokážou dovolat podpory a léčby, zdravotní systém jejich potíže bagatelizuje či zcela ignoruje, pochopení občas nemocní nenacházejí ani u svých blízkých. Neexistence „diagnózy long covid“ znamená, že je obtížné získat jak náležitou léčbu, tak sociální podporu, jako nemocenská dávka či invalidní důchod. Velkým problémem je psychický stav pacientů, který je ovlivněn jak samotným onemocněním, tak přístupem odborné i široké veřejnosti.
Jaké kroky by byly žádoucí:
– odborná veřejnost + systém veřejného zdraví: vytvořit standardy péče od praktických lékařů přes specializovaná covidová centra až po jednotlivé specialisty (dnes pacienti přicházejí přímo ke specialistům, takže řeší pouze jednotlivé symptomy, což je neefektivní a zatěžující pro celý systém)
– pacienti a pečující: vytvořit akční platformu (pacientské sdružení), která by téma prosazovala do veřejného diskurzu – reportáže, příklady dobrých řešení ze zahraničí, zcitlivování odborníků vůči tomuto onemocnění; navázat lze na zkušenosti pacientských spolků vzácných onemocnění, na proces prosazování paliativní péče, využít zkušeností z jiných marketingových kampaní (HIV, EndoTalks, Měsíc raka…).
Ohlasy na setkání
Bylo to za celou dobu nemoci nejblahodárnější setkání s odborníkem. Jak po stránce odborné, tak lidské, ještě jsem nezažila v této oblasti takovou dávku pochopení a empatie. A zároveň, byla tam validizace nejen těžkého života s nemocí, ale také boje se zdravotnickým systémem a obecně světem okolo. Ještě od nikoho jsem neslyšela takové pochopení. A děkuji za zprostředkování setkání, dokonce už se nám přihlásila jedna zdravá moc sympatická paní na pomoc.
Audiodokument Martiny Pouchlé Permanentní lockdown
Rozhovor Julie Dobrovolné pro projekt Hatefree „Přehlížení long covidu je problém nad rámec medicíny,” říká patofyzioložka Dobrovolná
Český rozhlas, Anna Košlerová: Jako první stadium demence, líčí muž život s long covidem. Jeden z 10 má dlouhodobé následky
A2larm, Magdalena Dušková, „Stát mi vzkazuje, že vůbec nemám existovat.“ Lidé s long covidem propadávají systémem zdravotní i sociální péče
Schéma diagnostiky a ošetření long covidu (Dr. Maja Strasser, překlad Hana Pololáníková)
Výzva
Máte-li chuť, energii a čas podpořit vznikající sdružení pacientů a pečujících, ohlaste se prosím. Vítaní jsou odborníci, kteří pomůžou s organizací, se zpracování sociologických aspektů long covidu, grafici, copywriteři, marketéři, fundraiseři… Pište prosím na longcovidcesko@gmail.com
NE 14/1 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory, vede Sofia Berezka
NE 28/1 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory, vede Sofia Berezka
ÚNOR 2024
PÁ 2/2 Relaxace: Kreslení mandal technikou tečkování. Vede Victoria Fomenko, instruktorka jógy a meditace, umělkyně s 8letou pedagogickou praxí.
ST 7/2 17:00–20:00 Přesvědčivý životopis a úspěšný pracovní pohovor. Vede psycholožka a pracovnice Kariérního centra Masarykovy univerzity Sofia Berezka (v ukrajinštině)
NE 11/2 14:00–16:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka
PO 12/2 17:00-20:00 Manželství pro všechny, přednáška Lenky Sovové, workshop, zábava
ČT 15/ 2 17:00–19:00 Jak se dostat z úzkostného stavu.Otevřenou skupinu emoční podpory vede Natalia Kvitka
ČT 22/2 17:00 Sebeláska a uzdravení vnitřního dítěte.Otevřenou skupinu emoční podpory vede Natalia Kvitka
PÁ 23/2 17:30 ENDOtalks – svépomocné setkání žen s diagnostikovanou endometriózou.
přihlášky kristyna.endotalks@gmail.com
Článek Jany Doležalové pro STISK: Každá desátá žena trpí endometriózou. V léčbě jim pomáhají i skupinová setkání
NE 25/2 14:00–16:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka.
ST 28/2 17:00–20:00 Dlouho se učím jazyk, ale nemluvím. O jazykové bariéře a jejím překonávání s psycholožkou Sofií Berezka
ČT 29/2 17:00 Ztráta a hledání nových pilířů opory. Otevřenou skupinu emoční podpory vede Natalia Kvitka
TIPY NAŠICH PARTNERŮ:
RevmaLiga: Průvodce státní podporou pro osoby se zdravotním postižením
BŘEZEN 2024
PÁ 1/3 16:00 Rodiče s kočárky ve veřejném prostoru. Setkání platformy Město jako Brno na Údolní 10.
PÁ 1/3 18:00 Meditace. Vede Victoria Fomenko. registrace kalendar@spolekvesna.cz
NE 3/3 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka
PO 4/3 17:30 Když vzácné onemocnění není vzácné. Diagnostika, léčba, péče, prevence a podpora pacientů se vzácnou nemocí a jejich rodin. MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.
Účast možná i online. Registrace antonova@spolekvesna.cz
Článek Anastasiie Furman pro STISK: Vzácná onemocnění: Jak se staráme o ty nejzranitelnější?
ST 6/3 17:00 Filozofie peněz. Psychologický seminář (v ukrajinštině). Vede Sofia Berezka
ČT 7/3 17:00 Jak si nastavit osobní hranice. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
PÁ 8/3 18:00 Kreslení mandal – relaxace. Vede Victoria Fomenko
NE 10/3 14:00 Prevence ortodontických vad u dětí. Vede Olga Korshunova (v ukrajinštině)
ST 13/3 17:00 Nad pizzou o úspěchu u zkoušek a jak se zbavit nervozity. Workshop pro teenagery a jejich rodiče vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
ČT 14/3 18:00 Meditace – odpuštění. Relaxační setkání vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
NE 17/3 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka
ÚT 19/3 17:30 Od tabuizace k menstruační etiketě. Prožívání menstruace ve veřejném prostoru. Přednáška sociální geografky Lucie Ester Hámorové.
Pro lidi, kteří menstruaci zažívají, není důležité jen kdy, ale i kde k menstruaci dochází. Když se v době menstruace nacházejí ve veřejném prostoru, často reagují na problémy přístupnosti veřejných toalet, dostupnosti menstruačních produktů, vody, léků proti bolesti atd. A zároveň, navzdory tomu, že existuje snaha ukrývat ji před očima veřejnosti, pomáhá menstruace významně organizovat každodenní aktivity. Všechno se děje takovým způsobem, až se postupně dostáváme k otvírání tématu menstruace na veřejnosti, a v lepších případech se přesouváme od tabuizace k menstruační etiketě.
Účast prezenčně i online, registrace antonova@spolekvesna.cz
Prezentace Lucie Ester Hámorové: Od tabuizace k menstruační etiketě
Článek Natalie Pindorové pro STISK: O menstruaci mluvíme, ale stále ji skrýváme, říká sociální geografka
ČT 21/3 17:00 Jak nakládat s pocitem viny. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
PO 25/3 17:30 EndoTalks – svépomocné setkání pacientek s endometriózou. Registrace kristyna.endotalks@gmail.com
ÚT 26/3 17:30 Obraz Ukrajiny v českých médiích. Beseda s Tomášem Brolíkem, zástupcem šéfredaktora týdeníku Respekt.
ČT 28/3 17:00 Jak si udržet emoční stabilitu. Ženský kruh (v ukrajinštině) vede Natalia Kvitka
DUBEN 2024
2/4-5/4 a 8/4-10/4
14:00 Divadlo Feste – příprava představení ŽAL
„Žiju v Česku. Moje starosti se nedají srovnávat se starostmi kamarádek a kamarádů, kteří zůstali na Ukrajině, pod bombovými útoky. Ale i tak mám ve svém životě velké starosti, trápení, zažívám nepochopení, hledám naději…“
Divadlo Feste ve spolupráci s Vesnou připravuje představení o duševním stavu dospívajících. 2.-5. a 8.-10. dubna se ve Vesně na Údolní v Brně uskuteční několik workshopů s režisérem Jiřím Honzírkem a herci (Maria Tatarynova, Daria Novikova, Tibor Kotlár). Během dubna Divadlo Feste odehraje pět interaktivních představení přímo na Ukrajině, na přelomu dubna a května se uskuteční česká premiéra ve Vesně. Pokud máte zájem podílet se na scénáři představení, pošlete nám svůj příspěvek, anonymně. Budeme rádi, když se zúčastníte i dubnových workshopů – v tom případě napište na produkce@divadlofeste.cz
PÁ 5/4 18:00-20:00 Tři techniky meditace. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
PO 8/4 ZRUŠENO PRO NEMOC ENDOTalks. Svépomocné setkání žen s endometriózou.
registrace: kristyna.endotalks@gmail.com
PÁ 12/4 18:00-20:00 Kreslení mandal. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
PO 15/4 17:00 Cesta z náročného vztahu – workshop povedou Alžběta Tkáčová a Martina Ježková z organizace Spondea
S násilím v blízkých vztazích má přímou nebo nepřímou zkušenost velká část společnosti. Ať už v roli člověka, který se násilí dopouští, toho, kdo násilí zažívá nebo více či méně blízkého člověka, který je svědkem takového jednání. Může být náročné přiznat si, že se něco podobného děje kolem mě nebo dokonce přímo mě. O to těžší je pak udělat i další krok a situaci řešit například odchodem. Cesta z náročného vztahu je možná, možností existuje více a může být užitečně vědět, co v takové chvíli dělat. Jak odejít bezpečně? Co dělat, když spolu máme děti? Jak s nimi o tom mluvit? S kým se o tom můžu poradit? Jaké instituce mi můžou pomoct? Na co je dobré nezapomenout? Jak to celé naplánovat?
O tom se můžeme společně pobavit, abyste věděli, když taková situace nastane, jak začít.
Setkání proběhne fyzicky i online, registrace antonova@spolekvesna.cz
Záznam setkání
https://www.youtube.com/watch?v=F6aQhASSOTM&t=520s
ČT 18/4 17:00-19:00 Jak prožívat a vyjádřit zlost. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka.
PÁ 19/4 18:00-20:00 Meditace Odpuštění”. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
ČT 25/4 17:00-19:00 Zdravé sebevědomí a sebehodnocení. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
PÁ 26/4 18:00-20:00 Kreslení mandal. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
NE 28/4 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka
ÚT 30/4 Žal. Česká premiéra projektu Divadla Feste ve Vesně
Reportáž ČT Inscenace Žal v Divadle Feste
STISK online Inscenace Žal ukazuje příběhy Ukrajinců, kteří museli opustit svou zemi
Článek indes.cz Ukrajina dál dýchá se zvednutou hlavou, zjistili divadelníci v napadené zemi
KVĚTEN 2024
ÚT 7/5 19:00 Žal. Představení Divadla Feste
vstupenky www.divadlofeste.cz
NE 12/5 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
ÚT 14/5 17:00 Svůj mezi svými: adaptace v novém pracovním prostředí. Vede Sofie Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČT 16/5 17:00 Jak prožívat a překonat strach. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 17/5 18:00 Kreslení mandaly pro relaxaci a vyrovnanost. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PO 20/5 17:30 Perinatální ztráta a raná ztráta. Setkání s Petrou Michalovou
Perinatální ztráta a raná ztráta jsou pojmy, které se v odborných i veřejných rozpravách objevují až v posledních letech a označují úmrtí dítěte před porodem, během porodu či krátce po něm, ale také v časných stadiích těhotenství. Zkušenost se ztrátou dítěte má velké množství rodičů, přesto většina zůstává bez podpory okolí. Kde hledat pomoc, když postihne raná ztráta a perinatální ztráta nás? Jak podpořit své blízké, které přišly o dítě?
Setkání proběhne prezenčně i online, registrace antonova@spolekvesna.cz
Záznam setkání k rané a perinatální ztrátě
ČT 23/5 17:00 Jak cítit radost. Ženský kruh (v ukrajinštině). Vede Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
NE 26/5 14:00 Uzavřená skupina emoční podpory. Vede Sofia Berezka (v ukrajinštině)
ÚT 28/5 17:00 Agresivita vs. asertivita: jak správně bránit své hranice. Vede Sofie Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 31/5 18:00 Meditace na uklidnění. Vede Victoria Fomenko (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČERVEN 2024
PO 10/6 17:00 PřistiŽENY v Brně! Proč je tak málo žen v politice? Jak se daří slaďovat osobní a politický život? Diskuse nad současným nastavením všech úrovní politiky a nad tím, zda je možné si v politice zachovat duševní zdraví a mít funkční rodinný/osobní život. Kulatého stolu se zúčastní mj. Jana Holomčík Leitnerová, Marie Jílková, Kateřina Valachová, Barbora Antonová a Jan Grolich. Zvána je i veřejnost, rezervujte si prosím místo!
ÚT 11/6, ST 12/6 19:00 ŽAL. Představení Divadla Feste
PO 17/6 17:30 Jak zvládat péči a nevyhořet. Psychohygiena pečujících. Petra Michalová – uzavřená skupina
ČT 20/6
17:00 Trénink paměti a pozornosti, typy paměti a její definice. Vede MUDr. Nataliia Melnyk, profesorka katedry psychologie Univerzity Sigmunda Freuda na Ukrajině
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 21/6
18:00 Výměna zkušeností pro zdravotnické pracovníky. Elvira Shenkorzhevska a Maryna Ruzhitska, moderuje Oleksandr Poddenezhny.
O výzvách a úspěších vám popovídají dvě ukrajinské sestry, které již prošly určitou cestu v českém zdravotnictví, a zodpoví vaše dotazy. Ze zkušenosti jsou tato setkání vždy plná diskuzí mezi účastníky a lidé z nich odcházejí s inspirací a novými myšlenkami. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ÚT 25/6
17:00 Kariérové poradenství pro ukrajinské zdravotníky v ČR. Vede kariérová poradkyně Pavlína Mertová. Program Vítr do vašich plachet.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 28/6
16:00 Psychologický seminář pro rodiče dětí s neurovývojovými poruchami (autismus, ADHD, poruchy řeči). Jak porozumět chování svého dítěte: klíčové prvky analýzy chování. Vede Mgr. Kateryna Ivanova, behaviorální terapeutka, výzkumná pracovnice Ústavu pro výzkum speciální pedagogiky MUNI, doktorandka speciální pedagogiky MUNI.
Přednáška seznámí rodiče dětí s neurovývojovými poruchami s analýzou chování. Dozvíte se, jak porozumět důvodům různého chování dětí a jakými metodami lze zlepšit vzájemné porozumění a komunikaci s dítětem. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČERVENEC 2024
ÚT 9/7
16:00-18:00
Kariérové poradenství pro ukrajinské sociální pracovníky v ČR. Workshop povede Mgr. Christo Bjalkovski, Mgr. Petra Masná Krupičková, Liudmyla Ishchenko a Bc. Jana Sováková z Diakonie ČCE
kariéra
ÚT 16/7
17:00 Jazyková lekce češtiny pro sociální pracovníky. Vede bohemistka Petra Černínová. Program Vítr do vašich plachet!
registrace kalendar@spolekvesna.cz
vzdělání
ÚT 23/7
16:00-18:00 Výměna zkušeností pro sociální pracovníky. Výměna zkušeností pro sociální pracovníky. Přednáší Anna Kychynska, Maryna Ruzhitska, Oksana Chernii.
O výzvách a úspěších vám popovídají tři ukrajinské pracovnice v sociálních službách, které již prošly určitou cestu v českém prostředí, a zodpoví vaše dotazy. Ze zkušenosti tato setkání vždy provází diskuse účastníků, lidé z nich odcházejí s inspirací a novými myšlenkami. Program Vítr do vašich plachet.
kariéra
ST 24/7
17:00-20:00 Psychologické setkání Jak se zbavit stresu? (v ukrajinštině). Vede psycholožka Sofia Berezka
ST 31/7
17:00-19:00
Přednáška „Vliv stresu na stav člověka. Jak chronický stres ovlivňuje zdraví?“ (v ukrajinštině). Vede MUDr. Nataliia Melnyk, profesorka katedry psychologie Univerzity Sigmunda Freuda na Ukrajině
registrace kalendar@spolekvesna.cz
SRPEN 2024
ÚT 13/8
17:00–20:00 Psychologické setkání na téma wellbeing: jak být v pohodě (v ukrajinštině). Vede psycholožka Sofia Berezka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 16/8
Zahájení projektu Vzděláváním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí – Česko bez předsudků
In IUSTITIA provede zaškolení hlavního projektového týmu, zaměstnankyně Vesny, lektorky a dobrovolnice v Šatníku, jak postupovat v případě, že se na ně klientka obrátí s žádostí o pomoc při řešení násilí, případně když jsou svědky takového násilí.
ČT 22/8
17:00–20:00 Vesna na talíři Naučte se vařit podobná jídla z různých kuchyní – pierogy: Jacek Slewczuk (PL), pišot: Jana Fedáková (CZ), varenyky: Svitlana Fedorenko (UA)
Vzděláváním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí
ZÁŘÍ 2024
ST 4/9
16:00–20:00 Komunikativní školení pro Ukrajince „Učíme se reagovat na předsudečné násilí na základě národnosti“ Vede Olga Vaganova-Golovko
registrace kalendar@spolekvesna.cz
NE 8/9
14:00–16:00 Jak pomoci dítěti se adaptovat v novém prostředí. Vede psycholožka Natalia Chernega (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ÚT 17/9
17:00-20:00
Závitky – dolmades, holubci, golubki, sarma… stejný princip, různé vychytávky v receptech jednotlivých kuchyní.
Součást projektu Vzděláváním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí.
ST18/9
17:00–20:00 Dovednosti, které vám pomohou získat svou sebelásku: praktická doporučení pro běžný život. Vede psycholožka Sofia Berezka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
PÁ 27/9
17:00 ENDOtalks – svépomocné setkání žen s diagnostikovanou endometriózou.
přihlášky kristyna.endotalks@gmail.com
ŘÍJEN 2024
ÚT 8/10
17:00-20:00 Vesna na talíři. Tentokrát pečené taštičky – pirožky, sambusek. Společně připravujeme podobná jídla odlišných kuchyní. Součást projektu Vzděláváním k důstojnosti, spravedlnosti a bezpečí.
ST 9/10
17:00-19:00 Zdroje pro duševní zdraví žen (v ukrajinštině). Vede psycholožka Natalia Kvitka
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČT 10/10
17:00-20:00 Podpora duševního zdraví rodičů dětí se speciálními potřebami. Skupinová konzultace s kognitivně-behaviorální neuropsycholožkou Natalií Černega
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČT 17/10
17:00 ENDOTalks. Setkání pacientek s diagnostikovanou endometriózou
Registrace: https://forms.gle/Jg3KwrWtRnkDZkpH7
ENDOTalks – pacientská organizace zaměřená na endometriózu
PÁ 18/10
17:00-20:00 Jak reagovat na útoky na základě národnosti – praxi konverzace v češtině. Praktická příprava pro Ukrajince v ČR. Vede Olga Vaganova-Golovko
registrace kalendar@spolekvesna.cz
Workshopy ke konferenci Placemaking
ČT 24/10
14:00 Architektura rukama. V rámci konference Placemaking Brno se Vesna stane dějištěm doprovodných programů. Čtvrteční odpoledne uvede architektonické studio KOBRA, které je autorem mnoha intervencí ve veřejném prostoru. Jak probíhá takový proces realizace „site–specific“ projektů? Staňte se součástí diskuze na téma vlivu dočasných intervencí na veřejný prostor kolem nás!
Součást konference www.placemaking-brno.eu
PÁ 25/10
15:00 Lavička jako žádná jiná. Lektorky: Adéla Hajšmanová, Terezie Perntová
Co je to veřejný prostor, který nás ve městech obklopuje? Co všechno je jeho součástí? Jak jsme zvyklí se v něm chovat? A co se stane, když veřejný prostor zůstane jediným místem, kde se můžeme setkávat a kde se mohou odehrávat naše aktivity a společenské události, jako se to stalo při nedávné pandemii? Na workshopu z dílny brněnské Arstchool.cz budeme s dětmi pomocí her a tvoření objevovat odpovědi na tyto otázky a vytvoříme návrhy originálních laviček, které v případě potřeby zastanou funkci budov ve městě.
Součást konference www.placemaking-brno.eu
LISTOPAD 2024
PO 4/11
17:00-20:00
Práva spotřebitelů v České republice. Vede Tereza Borkovcová, OnlineMediator.cz, kde zdarma pomáhají řešit spotřebitelům jejich spory.
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ÚT 5/11
17:00-19:00 Psychologický workshop pro teenagery ve věku 10 až 15 let s využitím MAC (metaforických asociativních karet) na téma „Já a moje rodina. Konflikty a jejich řešení“. Vede psycholožka Oksana Savka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
ČT 28/11
První česko-slovenská konference na téma menstruační chudoby. Od 12:00 do 17:30 probíhá doprovodný program pro veřejnost: práce organizací řešících menstruační chudobu v Česku a na Slovensku, studentské iniciativy k menstruační chudobě, vzdělávací materiály a přístupy k reprodukčnímu zdraví a sexuální výchově
PROSINEC 2024
PO 16/12
17:00-20:00 Výsledky roku a předsevzetí na příští rok. Psychologický trénink se Sofií Berezkou (v ukrajinštině) registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví
ÚT 17/12
17:00-20:00 Moje sny a plány na příští rok. Schůzka pro teenagery. Vede psycholožka Oksana Savka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví
ST 18/12
17:00-20:00 Psychologické setkání Nová já v nových životních podmínkách: adaptace v nové zemi. Vede psycholožka Natalie Kvitka (v ukrajinštině)
registrace kalendar@spolekvesna.cz
zdraví
LEDEN 2025
Centrum ženského zdraví Vesna otevírá dva běhy skupinové terapie!
Bezpečné zázemí – sdílení – důvěra – skupinová dynamika
Začínáme v úterý 7. 1. 2025 v 17:30
Pět sezení jednou za dva týdny (posun kvůli jarním prázdninám), délka sezení: 90 minut
Skupiny maximálně 10 osob
Terapeutka Mgr. Klára Šikulová
registrace: antonova@spolekvesna.cz
Je klinicky prokázáno, že skupinová terapie je jednou z nejefektivnějších metod řešení psychických obtíží.
Sdílení a vedení ve skupině může být často účinnější než individuální práce terapeuta s klientem. Snažíme se vytvořit bezpečné prostředí a nastavit jasná pravidla tak, aby každý jednotlivec využil nejen práce a erudice terapeuta, ale především zkušeností, prožitých a zpracovaných nebo také nezpracovaných traumat a problémů ostatních členů skupiny.
1. VŠE O MÉ MATCE (7. 1., 21. 1., 4. 2., 18. 2., 4. 3.)
Zaměření a práce se skupinou vychází z teorie a praxe rodinné terapie, je systemické, snaží se postihnout vztahy v rodině jako systému se zaměřením na vazby rodičů a dětí a následně klientů v těchto rolích. Směřuje k uchopení a pochopení těchto vazeb, případně k porozumění mechanismů, které se mohou jevit jako problematické a dále jejich možných řešení.
2. OPUSTÍŠ-LI MNE, NEZAHYNU aneb HAPPILY EVER AFTER (14. 1., 28. 1., 25. 2., 11. 3., 25. 3.)
Skupina pracuje především s tématikou partnerských vztahů, zaměřuje se na potřebu a motivaci k případné změně ve vztahu, na možnosti a úskalí těchto změn, stejně jako i na posilování možného přijetí krizových situací a jejich důsledků. Klade se důraz na sebepoznání a sebeuvědomění vztahové dynamiky a ochoty na ní pracovat.
Skupiny vede terapeutka Mgr. Klára Šikulová (IAPSA Praha, 2008-2013: Výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii, GI institut, Anima terapie, 2021-2024: Postgraduální výcvik rodinné a párové terapie):
„V době kovidové mi došlo po dvaceti letech poměrně uspokojivé kariéry v oboru, který jsem vystudovala, že dnes je třeba spíše dobrých a poctivých terapeutů než historiků umění a muzeologů. A tak jsem odvážně, avšak s pokorou změnila směr a moje cesta mě dovedla k terapii, ke skvělým a zkušeným kolegům v Apolináři na Animě a k nově vznikajícímu Institutu Jitky Vodňanské. Nejbližší je mi systemická psychoterapie, Steve de Shazer a jeho terapie zaměřená na řešení, ale jsem si vědoma toho, že každý klient potřebuje svoji vlastní a specifickou cestu, která může být naopak kombinací různých terapeutických směrů a metod. Motto: „Nikdy nic nezměníte bojem s existující realitou ani jejím popřením. Chcete-li něco změnit, pojďme vytvořit novou skutečnost, díky které bude možné stávající nefunkční nebo nevyhovující model nahradit vaší budoucností. Postupně, pomalu, ale jistě.